BM İnsan Hakları Şefi Gazze’deki durumu anlattı: Kıyamet koşullarında yaşıyorlar


Gazze Şeridi’nde saldırıların devam etmeye başlamasının ardından, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Şefi Volker Türk, Gazze’deki mevcut şartlar hakkında konuştu.

Türk, “Hiçbir yer güvenli değil. Şu anda 2,2 milyon Filistinliden yaklaşık 1,9 milyonu yerinden edildi ve güney Gazze’de sağlıksız ve hijyenik olmayan koşullarda sayısı giderek azalan, aşırı kalabalık yerlere itiliyor” dedi.

İsrail ile Hamas arasında derhal ateşkes sağlanması çağrısında bulunan Türk, Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin ‘kıyamet’ koşullarında yaşadıklarını vurgulayarak “Gazze Şeridi’nde ortaya çıktığını gördüğümüz felaket durumu tamamen öngörülebilir ve önlenebilirdi. İnsani yardım meslektaşlarım durumu ‘kıyamet’ olarak nitelendirdi. Bu koşullar altında, vahşet suçlarının yaşanması riski yüksek” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Türk, yaşanan şiddetin hemen bitirilmesi ve derhal ateşkes yapılması çağrısında bulundu ve “Acil bir adım olarak, düşmanlıkların acilen durdurulması ve tüm rehinelerin serbest bırakılması çağrısında bulunuyorum. Tüm taraflar, Filistin ve İsrail halklarının barış ve güvenliğini sağlamak için gerçekte neye ihtiyaç olduğunun bilincindedir; şiddet ve intikam yalnızca daha fazla nefret ve radikalleşmeyle sonuçlanabilir. Biriken acıların sona ermesinin tek yolu işgalin sona ermesi ve iki devletli çözüme ulaşılmasıdır” sözlerini kullandı.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*