BMde uzun süreli ateşkes beklentisi


İsrail ve Hamas’ın rehine ve tutukluların takası için 4 günlük olarak ilan ettiği ateşkesin “sürekli” olması için dünyadan çağrılar gelmeye devam ediyor.

BM’de uzun süreli ateşkes beklentisi

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Hens Laerke, 4 günlük ateşkesin Gazze ve İsrail halkı için bir soluklanma olduğunu belirtip ekledi: “Bu insani duraklamanın Gazze, İsrail ve ötesindeki halkların yararına daha uzun vadeli bir insani ateşkese yol açmasını umuyoruz.”

Sınırı geçen 80 yardım TIR’ı olduğunu ve 68 litre de yakıt desteği olduğunu aktaran Birleşmiş Milletler yetkilisi, yardımların sürekliliğine duyulan ihtiyacı dile getirdi. “Başka durumlarda da gördüğümüz gibi moloz altında kalan insanlara yardım etme açısından kritik olan şeyin, halihazırda çalışabilecek şekilde mevcut olan herhangi bir makine için yakıt bulundurmak olduğunu düşünüyorum. İkinci olarak, ezilme yaralanmaları ve diğer türde yaralanmaları olan insanları kurtarmak için tıbbi bakım almaları ile ilgili sorunlar var.”

BM’de uzun süreli ateşkes beklentisi

Birleşmiş Milletler temsilcisi, yardımların ve ihtiyaçların Gazze’nin her noktasına güvenli ve sürekli bir şekilde ulaştırılması çağrısı yaptı. “Gazze Şeridi’nin her yerine, özellikle de hasarın ve insani ihtiyaçların en fazla olduğu kuzeye erişime ihtiyacımız olduğunu sürekli olarak söyledik. Bu nedenle Gazze’nin her yerine erişim sağlanması çağrısını sürdürüyoruz.”Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*