Doktorlardan İngiltere’ye Gazze’de soykırım ihbarı


Gazze’de haftalarca Sınır Tanımayan Doktorlar ekibiyle doktorluk yapan Hasan Ebu Sitta, İsrail’in savaş suçlarını İngiltere Soruşturma Birimi’ne anlattı. Ebu Sitta ardından bir basın toplantısı düzenledi. Bugüne kadar gördüğü savaşları sele, Gazze’yi ise tsunamiye benzetti.

Ebu Sitta, “Katliamın şimdi durdurulması gerekiyor, eğer Gazze’deki çocukların %1’inin öldürülmesi yeterli değilse o zaman dünya, Gazze’deki Filistinlilerin soykırımında suç ortağıdır. Dahil olduğum Irak, Suriye ve Yemen’deki savaşlarla bugünkü savaş arasındaki fark, sel ve tsunami arasındaki farktır; büyüklüğü, yoğunluğu, gaddarlığı, sağlık sektörünün yok edilmesinin savaş çabalarının merkezinde olduğu gerçeği, bu savaş her yönüyle devasa” ifadelerini kullandı.

Doktorlardan İngiltereye Gazzede soykırım ihbarı

Sınır Tanımayan Doktorlar görevlisi Ebu Sitta, Şifa Hastanesi’nde tünel olmadığının altını çizdi. “Şifa Hastanesi’nin tüm bölgelerine tam erişimim vardı. Şifa’nın bir bölgesinden diğerine gitmek için özgürce yürüyordum asla ama asla Hamas’a ait militanlar yoktu. Görevi acil servisin önündeki kalabalığı kontrol etmek olan polisler bile cop taşıyorlardı, tabanca bile taşımıyorlardı.”

İnsanlara daha çok zarar vermek için tasarlanan füzelerin Gazze’de kullanıldığının altını çizdi. “Al Ahli Hastanesi’nde kullanıldığına inandığım bu cehennem ateşi füzesi parçalı bir füzedir, füzenin tamamı geniş bir alanda ampütasyonlara ve şarapnellere neden olan metal parçalarına ayrılır ve bireylere daha fazla zarar vermek için tasarlanmıştır.”Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*