Dünyanın en büyük STK’ları Gazze için birleşti


GAZZE İÇİN YENİDEN ATEŞKES ÇAĞRISI

Dünyanın en büyük sivil toplum örgütleri arasında gösterilen 20 kuruluş, tüm dünyada eş zamanlı çağrı yaptı. Uluslararası toplumu, “sivilleri hedef alan bombardımanlarını durdurması için İsrail hükümetine baskı yapmaya” çağırdı.

Dünyanın en büyük STKları Gazze için birleşti

OXFAM Fransa Başkanı Cecile Duflot: Bugün Gazze halkının hiçbir şeyi yok. Su, enerji, gıda, tedavi hiçbir servisi alamıyor. Hayatını sürdürebilecek minimum ihtiyaçlarını karşılayamıyor. Bu nedenle tek çözüm derhal ateşkes, hatta bombardımana son vermek ve insani yardımların Gazze’ye girişini sağlamak.

Dünyanın en büyük STKları Gazze için birleşti

Medecins Du Monde Genel Direktörü (MDM) Joel Weiler: Bugün insani haklar ve savaş kurallarına saygı duyulmuyor. İnsani kurallar çok basit. Siviller, hastaneler, okullar, insani görevliler bombalanmaz. Bugün burada olan herkes aynı fikirde. Bu kurallara saygı duyulmuyor. Savaşın bile kuralları vardır.

Dünyanın en büyük STKları Gazze için birleşti

Alanda çalışan insani yardım görevlilerinin operasyonlarını organize eden örgüt temsilcileri ise kış koşulları, açlık ve salgın hastalıkların yakında bombardımandan daha fazla ölümlere yol açacağı uyarısında bulunuyor.

PUI Operasyon Direktörü Olivier Routeau: Ölümler bombaların ötesinde açlık, hastalık, salgınlardan gelecek. Neden ateşkesi durduramıyoruz inanın bilmiyorum. Şimdi bütün çabamız, 20’e yakın örgütün 800 bürosu dünyada aynı zamanda çağrı yaparak, askeri çözümün ve tarafların stratejik çıkarlarının ötesinde çözüm bulunması.

Dünyanın en büyük STKları Gazze için birleşti

Uluslararası Af Örgütü Fransa Başkanı Jean-Claude Samouiller: Kesinlikle insani hukukun ihlali ve savaş suçu oluşturuyor. ABD’nin İsrail üzerine baskı yapması ve kalıcı ateşkesin derhal sağlanması lazım. İnsani yardım, su, gıda, ilaç iletilmeli, Gazze halkının nefes alması sağlanmalı. Bu en hayati ve acil konu. Derhal bir ateşkes ilan edilmeli.

Dünyanın en büyük STKları Gazze için birleştiSource link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*