Eski ABD Başkanı Donald Trump ön seçimleri kazandı


Eski ABD Başkanı Donald Trump, cumhuriyetçilerin bir kez daha adayı olmak üzere girdiği ön seçimden büyük zaferle çıktı.

Eski Başkan, Iowa’daki 99 seçim bölgesinden 98’inde kazandı. Oyların yüzde 51’ini alan Trump, yüzde 19 alan Florida Valisi Ron Desantis’i 30 puanla geride bıraktı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump ön seçimleri kazandı

Trump’ın bu zaferi 1988 yılındaki Cumhuriyetçi Parti Kongresi’nde Bob Dole’un yüzde 13’lük zaferinin ardından rekor kırdı.

“Amerikalılar ülkemizi geri istiyorlar. Olanlardan utanıyorlar. Tüm dünya bize, ülkemize gülüyor. Ülkelerini geri istiyorlar. Amerika’yı istiyorlar, biliyorsunuz. Yeniden “harika” olmamızı istiyorlar. Çok basit, “Amerika’yı yeniden harika yap” ve “önce Amerika”, “önce Amerika” bunun çok önemli bir parçası. O yüzden Amerika’yı birinci sıraya koyacağız. Amerika’yı yeniden harika yapacağız.”

Eski ABD Başkanı Donald Trump ön seçimleri kazandı

Trump, teşekkür konuşmasında hala başkan olsaydı dünyanın tüm sorunlarını kendisinin çözeceğini söyledi. “Yani Rusya asla saldırmazdı, İsrail asla saldırıya uğramazdı. Ukrayna’nın durumu çok korkunç, İsrail’in durumu çok korkunç. Bunları çözeceğiz, çok hızlı bir şekilde çözeceğiz.”Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*