Eski ABD Büyükelçisi Jeffrey: ABD Türkiyeye F-16 satmalı


Amerika Birleşik Devletleri’nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, İsveç’in NATO üyeliğinin TBMM’de onaylanması ile ABD Kongresi’nde Türkiye’ye F-16 satışının onaylanması konusunda eş zamanlı adım atılması teklifini değerlendirdi.

Jeffrey, “Bu ABD için iyi, bu Türkiye için iyi, Amerikan endüstrisi için iyi, NATO’nun savunması için iyi ve elbette İsveç’in NATO üyeliğine yardımcı olacaktır. Bu konuşmalarda nerede olduğumuzu anlamıyorum ama hızlıca ilerlemeliyiz” ifadelerini kullandı.

DOHA Forumu’nda CNN TÜRK’ten Büşra Arslantaş’ın sorularını yanıtlayan Jeffrey, “ABD’nin hala daha F-16 satışı anlaşmasını sonuca erdirecek adımlar atmamış olması skandal” dedi.

“TOP AMERİKA’NIN SAHASINDA”

Jeffrey, “Cumhurbaşkanı Erdoğan İsveç’in NATO’ya katılım protokolünü imzalayıp meclise gönderdi ve TBMM bunun üzerinde düşünüyor. Benim anladığım o ki, TBMM, ABD’nin F-16’larla ilgili ne yapacağına dair daha fazla bilgi sahibi olmadan ilerletmeyecek ve bunu anlıyorum. Dolayısıyla top ABD tarafında ve şimdi harekete geçmeliyiz” sözlerini kullandı.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*