Gazze’de geçici ateşkes sona erdi


“Başarısızlığı iki tarafa, İsrail ve Amerikan taraflarına yüklüyoruz. Dün İsrail tarafının savaşa geri dönmek istediği açıktı, çünkü arabulucular tarafından çeşitli fikirler ortaya atıldı ve biz bunlardan üçünü kabul ettik ve buna rağmen İsrail tarafı her seferinde ‘hayır, hayır, hayır’ dedi.”

Gazzede geçici ateşkes sona erdi

Hamas Sözcüsü Usame Hamdan, Gazze’de ateşkesi bitiren ABD ve İsrail’dir. Biz her şeyi kabul ettik ama onlar saldırıları sürdürdü” dedi. “İsraillilerin zaten gizli bir niyeti vardı. Buna Amerika’nın yeşil ışığı eşlik etti ve İsrail tarafı bu sabah Gazze’yi bombalamaya devam etti.”

İsrail ise Hamas’ı suçladı. “Bu sabah, yedi günlük bir rehine serbest bırakma duraklamasının ardından, serbest bırakılacak daha fazla rehinenin listesini sunamayan Hamas’ın Gazze Şeridi’ndeki terör ordusu, üzerinde anlaşmaya varılan çerçevenin şartlarını ihlal etti ve İsrail topluluklarına roket ateşi açtı.”

Gazzede geçici ateşkes sona erdi

İsrail Hükümet Sözcüsü, İsrail’de önceden tutulan ve ateşkes sırasında gözaltına alınanlardan bahsetti. Daha değiş tokuş yapabilecek çok fazla esirin olduğunu itiraf etti. “Rehinelerin serbest bırakılması daha fazla rehineyi dışarı çıkarmak için uzatılabilirdi ve İsrail hükümeti, İsrail hapishanelerinde en az iki gün daha değiş tokuşa devam etmek için yeterli sayıda Filistinli şiddet suçlusu listesini onaylamıştı.”

İsrail hapishanelerinde 3 bin Filistinli esirin tutuklu bulunduğu tahmin ediliyor.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*