Gazzede sağlık sistemi can çekişiyor


“Yani şu anda bu hastanelerin her yerinde kan var. Neredeyse sadece inanılması güç boyutlarda travma vakalarının kapıdan girdiğini görüyoruz, bu daha önce de söylediğimiz gibi bir kan gölü, bir katliam.”

Dünya Sağlık Örgütü Acil Tıbbi Ekip Koordinatörü Sean Casey, Gazzelilerin sığındığı kampa düzenlenen saldırının ardından, Refah’taki Ortak İnsani Operasyon Merkezi’nde bu mesajı verdi.

Gazze’de sağlık sistemi can çekişiyor

Gazze’de güvenli hiçbir yer olmadığını söyleyen Dünya Sağlık Örgütü yetkilisi, bölgedeki hastanelerin artık çalışamaz durumda olduğunun, kronik hastaların, kanser hastalarının tedaviye ulaşamadığının altını çizdi. “Şu anda Gazze genelinde sağlık kapasitesi 80 gün öncesine göre yaklaşık yüzde 20 seviyesinde. Yani hastane yataklarının neredeyse tamamı, hastane hizmetlerinin neredeyse tamamı ya tesislerin kendisi etkilendiği için ya personel kaçmak zorunda kaldığı için ya elektrikleri tükendiği için ya da tıbbi malzemeler tükendiği için veya personel bunlara erişemediği için çalışmayı durdurdu.”

Gazze’de sağlık sistemi can çekişiyor

Dünya Sağlık Örgütü yetkilisi, Gazze’deki saldırıların bölgeye girecek yardımları engellediğine de vurgu yaptı. “Sokaklarda çok fazla insan olduğu için bir kilometreyi yürümek 30 dakika sürüyor. Ve kuzeye doğru ilerledikçe, yıkımın seviyesi o kadar inanılmaz, o kadar ciddi ki, yollar molozla dolu, devrilen teller, devrilen elektrik hatları ve direkler var.”Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*