Gazze’de ve Batı Şeria’da kadın olmak


Bir yanda bombalanan şehirleri, diğer yanda öldürülen çocukları. Filistin’in yükü önce annelerin üstünde. Gazze’de her gün ölenlerin yüzde 75’ini çocuk ve kadınlar oluşturuyor. CNN TÜRK’e konuşan Filistinli Elham Sami yaşadıklarını anlattı.

“KADIN VE ÇOCUKLAR 70 BİN KİŞİ BİR OKULDA KALIYOR”

“Gazze’de olan, İsrail tarafından öldürülenlerin yüzde 75’i çocuk ve kadın. Yaralıların çoğu da kadın ve çocuk. Evler başlarının üzerine yıkıldı. 8 binden fazla insanın enkaz altında olduğunu tahmin ediyoruz. 40 binden fazla insan ise yaralandı. Bu savaşı yaratanların insan olduğuna inanmıyorum. Gazze’de kadınların durumu korkunç, kadın ve çocuklar 70 bin kişi bir okulda kalıyorlar. Buna rağmen okullara da saldırı düzenliyorlar. elektrik yok, ilaç yok, hayat yok.”

Gazzede ve Batı Şeriada kadın olmak

Filistinli Kadınların Geliştirilmesi Derneği, Filistin topraklarında ihtiyaç sahibi kadınlarla ilgileniyor.

“BİR KADIN 60 GÜNDE 11 YER DEĞİŞTİRDİ”

“Kadınların çoğunluğu okullarda yaşamaya çalışıyorlar. bu sabah arkadaşım savaş başından bu yana taşındığı 11’inci okulda olduğunu söyledi. 60 gün oldu. Bugün tam 2 ay geçti. 11 kez yer değiştirdi. Önce kuzeydeydi, sonrasında Han yunusa sonra okula sonra Refah’a gitti. Şimdi ne olacak?”

Gazzede ve Batı Şeriada kadın olmak

Ancak son dönemde hapishanedeki Filistinli kadınların da Gazze’deki kadınların da ihtiyaçlarına yetişemiyor. Öte yandan Filistin’in içinde bile Elham Sami’nin bir yerden bir yere gitmesi engelleniyor.

“YOLLAR İSRAİLLİLERE AÇIK, FİLİSTİNLİLERE KAPALI”

“Tüm yolları Yahudi yerleşimcilere açtılar, askerlere açtılar ama Filistinliler bu yolları kullanamıyor. Alternatif yollara da kontrol noktaları koydular kimi zaman yolları da yıkıyorlar. Dün hapishanede bir kadını ziyaret ettim. 5 gün önce gözaltına alınmıştı, ardından tutuklandı. Bize durumun çok kötü olduğunu söyledi. Ne ilaç ne su ne yemek var. Yerleri çok kısıtlı, kıyafet değiştiremiyorlar. 5 kişilik koğuşlarda 11 kişi, daha büyük koğuşlarda 20 kişi kalıyorlar.”

 Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*