Gazzede yeniden ateşkes olacak mı?


Filistin Ulusal Girişimi Hareketi Genel Sekreteri Mustafa Berguti, CNN TÜRK’e özel verdiği açıklamalara “Geçici ateşkesin kalıcı bir ateşkese dönüştürülememesi çok kötü oldu. İhtiyacımız olan şey de tam buydu” sözleriyle başladı.

Berguti, İsrail ordusunun ateşkesi sona erdirmesinin sebebinin etnik temizlik olduğunu söyledi ve “Maalesef İsrail ordusunun tavırlarından şu çok açık. Bu İsrail operasyonunun gerçek amacı bombardımanla etnik temizlik düzenlemek. Gazze’nin kuzeyindeki ve merkezindeki insanları güneye gitmeye zorlamak. Bu sabah da İsrail uçakları güneydekilere bildiri bıraktı. Mısır sınırındaki Refah’a gitmeleri istendi” dedi.

Ateşkes sırasında yapılan rehine takaslarında, İsrail’in serbest bıraktığından çok Filistinliyi tutukladığına dikkat çekerek “İlk 4 günde 150 Filistinli serbest bıraktılar. Ancak 162 Filistinli tutukladılar. Sonra sonda 210 kişi serbest bıraktılar ancak 310 kişi tutukladılar” sözlerini kullandı.

Mustafa Berguti, İsrail hükümetinin ateşkesi devam ettirmeme kararının siyasi sebeplerle olduğunu söyledi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun savaş sonrasında tutuklanabileceğini belirterek, “Sadece Netanyahu’da değil. Hükümetteki Smotriç ve Ben-Gvir gibi faşistler de dahil. Anketlerin bir sonraki seçimde meclise bile seçilemeyeceklerini gösterdiğini biliyorlar. Netanyahu’nun kendisi de desteğinin %50’sini kaybetti. Bu savaşı genişletip devam ettirmek istedikleri açık. Netanyahu savaş bitince başbakanlık konumunu kaybedeceğini ve soruşturma komitesinin istifa etmesini isteyeceğini, sonrasında da yolsuzluktan yargılanıp İsrail hapishanesine gidebileceğini biliyor” ifadelerini kullandı.

Berguti, ABD hükümeti içerisinde anlaşmazlıkların olduğunu da söyledi. Yaklaşan seçimleri kaybetmekten korkan ABD Başkanı Joe Bıden’ın İsrail’i durdurmak isterken, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın İsrail’i desteklediğini belirtti.

Mustafa Berguti, “Biden savaş devam ederse önündeki seçimleri kaybedebileceğini biliyor. Çünkü Amerikan halkı, Amerikan politikalarına sırtını dönüyor. Gençlerin %70’i Biden’in politikalarına katılmıyor. Sadece Amerikan halkının %36’sının desteğine sahip. Bu yüzdense savaşı bitirmek istiyor, ama Blinken istiyor mu bilmiyorum. Amerikan hükümetinde bir iç anlaşmazlık olduğu açık. Blinken’ın da Netanyahu’yu açık bir şekilde destekleyip İsrail tarafını tutuyor” dedi.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*