İki devletli çözüm mesajı verdi!


Amerikan Başkanı Joe Biden tam 27 gün sonra İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştü.

Bibi lakaplı Netanyahu, ‘iki devletli çözüme karşıyım’ demesinin ardından bir muhabirin “Bibi iktidardayken iki devletli çözüm imkansız mı?” sorusuna Amerikan Başkanı Joe Biden “Hayır değil” açıklamasını yaptı.

Biden, iki devletli çözüme Netanyahu’nun iktidarda olmasının engel olmadığını söyledi. Ordusu olmayan bir Filistin devleti fikrini olası seçenekler arasında gösterdi.

Muhabirin “Netanyahu’nun tek devletle ilgili söyledikleri dikkate alındığında, İsrail yardımına ilişkin koşulları yeniden değerlendirecek misiniz? sorusuna Biden, “Bir şeyleri çözebileceğimizi düşünüyorum” ifadelerine karşılık olarak “Bu ne anlama geliyor?” sorusunu yönelten muhabire Joe Biden, “İki devletli çözümlerin çeşitli türleri vardır. BM’ye üye olup hala kendi orduları olmayan birçok ülke var. Bazı eyaletlerde sınırlamalar var ve bence bunun işe yarayabileceği yollar var” ifadelerini kullandı.

Amerikan Başkanı Biden, Netanyahu’nun da iki devletli çözüme karşı olmadığını savundu.

CNN International’a konuşan bir kaynağa göre, görüşmede Netanyahu Biden’a sözlerinin iki devletli çözüm fikrini reddettiği anlamına gelmediğini söyledi.

Muhabirin “Ama bibi her türlü iki devletli çözüme karşı olduğunu söyledi” ifadesine Biden, “Bunu söylemedi. Hayır öyle bir şey söylemedi”

İki devletli çözüm fikrinde İsrail ile ayrışmalarına rağmen İsrail’in yanında durmaya devam ettiklerini söyleyen Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, “Her konuda aynı fikirde olmak zorunda değiliz. İyi dostlar bu tür samimi tartışmalar yapabilir” dedi.

Kirby, “İsrailli mevkidaşlarımızla görüşmeye devam edeceğiz. Bu birisinin kolunu bükmeye ya da düşüncesini değiştirmeye zorlamaya çalışmakla ilgili değil. Başbakan Netanyahu bu konudaki endişelerini açıkça dile getirdi. Başkan Biden, iki devletli çözümün hâlâ doğru yol olduğuna dair güçlü inancını açıkça ortaya koydu. Ve bu davayı sürdürmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*