Irak ve Suriyedeki saldırıların etkisi ne oldu?


CNN International Muhabiri Ben Wedeman detayları şu ifadelerle aktardı;

KAÇ ÜSSE SALDIRI YAPILDI? AMACI NE?

Pentagon’a göre; 85 hedef ve 4’ü Suriye’de, 3’ü Irak’ta olmak üzere toplam 7 farklı konum vuruldu. İran destekli bazı üstlere saldırıldı. Irak’ta El-Kaim vuruldu.

Bir mühimmat deposu vuruldu ve bu patlamaların ikincil patlamalar tarafından yok edildiği söyleniyor. ABD bunun sadece başlangıç olacağını ve ilerleyen günlerde daha fazla saldırılacağı belirtiliyor. İran ile ilişkisi bulunduğu düşünülen hedefler vurulmaya devam edecek.  

MİSİLLEME SALDIRILARININ ETKİSİ NE OLACAK?

Burada belirli bir miktarda hasar gördük ancak bu saldırının zamanlaması gizli değildi. X’te yani eski adı ile Twitter’da bomba ve roketlerin uçuşunu izleyebildik. Amerikalılar bu saldırıların gerçekleştiği herhangi bir tesiste herkese bombalar düşmeden önce kaçabilmeleri için fırsat verdiler. Sivil zaiyatların gerçekleştiğini gördük. 60 küsür kişini öldüğünü biliyoruz. Bu kişilerin kimliği tespit edilemedi.

ABD BAŞKANI JOE BIDEN YANIT VERMEK İÇİN NEDEN BEKLEDİ?

Amerikalılar havadan dolayı olduğunu ve hedeflerini görmek istediklerini söyledi. Bence bu tesisteki insanlara kaçmaları, zayiat azalması ve karşı saldırıların gerçekleşmemesi için fırsat vermeye çalıştılar. İran içindeki hedeflere vurmamaya özen gösterdiler. Bir gövde gösterisi yapmak istediler. Yerel politika olarak yaptıklarını düşünüyoruz. İran’ın savaşa gitmek istediğini düşünmüyorlar. ABD için de bu düşünce hakim. Bunun iki tarafa da zararı çok büyük olurdu.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*