Irak’tan ABD’ye saldırı tepkisi


ABD tarafından Irak’ın başkenti Bağdat’ta Haşdi Şabi Karargahı’na düzenlenen hava saldırısıyla İran destekli Nuceba hareketi komutanlarından “Ebu Takva Es-Saidi” öldürüldü. Suikast, Bağdat yönetimini harekete geçirdi. Bağdat, ABD’nin ülkedeki varlığına son vereceğini açıkladı.

Irak, Bağdat’taki hava saldırısının ardından ABD öncülüğündeki koalisyonun ülkedeki misyonunu sona erdirmek için hazırlık yapmak üzere bir komite kurulacağını açıkladı. Başbakan Muhammed Şiya Es-Sudani, Erbil hükümeti ve Sudani çağrısıyla bölgede görev yapan Haşdi Şabi Karargahı, ABD’nin bölgedeki DEAŞ karşıtı misyonunu durduracak.

Iraktan ABDye saldırı tepkisi

Konuya ilişkin Pentagon ise Haşdi Şabi kuvvetlerini sorumlu tuttu. “Bu, Amerikan personeline karşı eylemlerin planlanması ve yürütülmesinde kişisel olarak yer alan bu kişiye karşı gerekli ve orantılı bir eylemdi.”

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Patrick Rider abd’nin personelini korumak için ihtiyatlı davranacağının altını çizerken Irak’la ittifaklarının devam edeceğini ifade etti. “ABD, güçlerimizin tehdit edilmesi durumunda her zaman doğal bir meşru müdafaa hakkını korur ve yine, Irak’taki güçlerimizin güvenliği ve emniyeti söz konusu olduğunda, başından beri olduğu gibi Iraklı ortaklarımızla yakın iletişim kurmaya devam edeceğiz.”Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*