İrandan Erbile füze saldırısı: Bakan Fidandan açıklamalar


Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ankara’da Hırvatistan Dışişleri Bakanı Gordan Grlic Radman ile ortak basın toplantısında konuştu. 

Bakan Fidan, “Savaşla ilgili ciddi risklerin olduğunu görüyoruz” dedi.

Gazze’deki son duruma ilişkin ise, “Tüm uluslararası toplumu bir kez daha kalıcı ateşkes çalışmalarına destek olmaya davet ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Kızıldeniz gerilimi ve İran’ın Erbil’deki saldırısı hatırlatılarak savaşın bölgeye yayılabilme riskine ilişkin gelen soruya Bakan Fidan yanıt verdi.

“GAZZE’DE BAŞLAYAN SAVAŞ SARMALININ DAHA BÜYÜK BİR GİRDABA DÖNÜŞECEĞİNİN ÖN HABERCİSİ”

Bakan Fidan şu açıklamalarda bulundu: 

“Bu sürecin başında demiştik ki; buradan ya daha büyük savaş ya da daha büyük bir barış çıkar. Belli ülkeler bunu bir savaş ortamına götürme konusunda tereddüt etmediler. Ama bizim ve diğer dostlarımızın yaptığı yoğun çabalar ile bir barış dilinin oluşturulması konusunda ciddi mesafeler katedildi. Özellikle bu krizin iki devletli bir çözümle sonuçlanmasının esas olduğu fikri neredeyse herkes tarafından kabul edilmiş durumda.

Savaşla ilgili ciddi risklerin olduğunu görüyoruz. Gazze’deki katliam devam ederken, bölgesel yaygınlaşma riskini de dile getirmiştik. Herkes bölgesel yaygınlaşmanın Lübnan’dan başlayacağı beklentisi içinde iken diğer yerlerden bu olay çıktı. İfade ettiğiniz gibi şu anda Kızıldeniz, Irak, Suriye’de olanlar, bu türden saldırıların karşılıklı pozisyon anlamaları Gazze’de başlayan savaş sarmalının giderek daha büyük bir girdaba dönüşeceğinin ön habercisi olduğu görmek yanıltıcı olmasa gerek.”Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*