İsrail Başbakanı Netanyahu’dan Hizbullah’a tehdit!


İsrail’in kuzeyinden Lübnan sınırından İsrail ordusuna saldırı düzenleyen Hizbullah’a İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’dan içinde itiraf barındıran bir uyarı geldi.

Netanyahu, Hizbullah savaş başlatırsa, ordunun Lübnan’ın güneyini Gazze’ye çevireceğini söyledi ve “Düşmanlarımıza bu ruha dikkat etmelerini öneriyorum, çünkü Hizbullah topyekün bir savaş başlatmayı seçerse, o zaman Beyrut ve Güney Lübnan’ı tek başına buradan çok da uzak olmayan Gazze ve Han Yunus’a çevirecektir. Zaferi getirmeye kararlıyız ve bunu sizlerin yardımıyla başaracağız” ifadelerini kullandı.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, “Hizbullah’ı İsrail sınırına 30 km uzaklıktaki Litani Nehri’nin ötesine taşıyacak uluslararası bir siyasi düzenleme yoluyla bölge halkının güvenliğini yeniden tesis edeceğiz” dedi.

Askeri harekât seçeneğini göz ardı etmeyen Gallant, “Uluslararası siyasi düzenleme başarısız olursa, İsrail, Hizbullah’ı sınırdan uzaklaştırmak için askeri anlamda harekete geçecek” diye konuştu.

Netanyahu ve Gallant’ın yanı sıra Hükümet Sözcüsü Eylon Levy’de aynı doğrultuda konuştu ve “İsrail devleti, kuzey sınırımızda olup biten her şeyden Lübnan’ı sorumlu tutacak. Hizbullah, İran’daki kukla efendilerinin rehberliği ve teşvikiyle hareket ediyor. Biz onları engellemeye devam edeceğiz ve eğer Hizbullah, İsrail’i geniş çaplı bir savaşa sürüklemeyi seçerse, ki biz bundan kaçınmak için her şeyi yapıyoruz, Lübnan kendisini yıllar öncesinde kalmış halde bulacaktır” sözlerini kullandı.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*