İsrail Refaha saldırdı… Detayları Enver Kaptanoğlu anlattı


İsrail, Filistin topraklarına saldırılarını 7 Ekim tarihinden bu yana sürdürüyor. On binlerce sivilin hayatını kaybettiği Gazze Şeridi’nde son olarak ‘güneye gidin, orası güvenli’ denilen Refah kentine bir saldırı daha gerçekleşti. Saldırıda en az 100 kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor. Peki İsrail, bölgede gidebilecekleri başka bir yer kalmayan sivillere neden saldırıyor? CNN TÜRK Dış Haberler Editörü Enver Kaptanoğlu detayları CNN TÜRK canlı yayınında anlattı.

Enver Kaptanoğlu’nun açıklamaları özetle şu şekilde;

Aslında bu saldırı beklenmiyordu. Son günlerde İsrail Han Yunus’taki operasyonlarını iyice tamamlayıp daha güneye, buraya bir kara operasyonu düzenleyeceğine dair tartışmalar en üst düzeydeyken, dün gece böyle bir saldırı gerçekleşti ve gerçekten İsrail uçaklarınca şiddetli bir saldırı oldu Refah bölgesinde. Hamas’a bağlı Sağlık Bakanlığı 100’den fazla sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ama bazı kaynaklar sivil can kaybının 63 olduğunu da geçiyor. Onun dışında saldırı o kadar şiddetliydi ki 14 bina ve 3 cami tamamen yerle bir olmuş durumda.

1,5 MİLYON İNSANIN SIKIŞTIĞI BİR BÖLGE

Yaklaşık 1,5 milyon kişinin sıkışmış olduğu bir bölgeye bu saldırı düzenlendi. Peki neden burayı vurdu? Evet buraya bir saldırı planlıyor İsrail. Başta ABD ve İngiltere karşı çıkıyor ama çok güçlü bir şekilde burayı vurdu İsrail.

İsrail Refah’a saldırdı... Detayları Enver Kaptanoğlu anlattı

REHİNE KURTARMA OPERASYONU

Dün gece saldırının gerçekleştiği Sabora Kampı’nda İsrail bir rehine kurtarma operasyonu gerçekleştirdi. Bu operasyon İsrail’in aylardır hazırlandıkları bir operasyondu. İsrail Ordu Sözcüsü bu şekilde açıkladı. Bu istihbaratı önceden almışlar, yerlerini tespit etmişler ama uygun koşulların oluşmasını beklemişler ve sonunda dün gece gerçekleştirmişler.

İSRAİL KENDİNİ YALANLADI

İki İsrailli rehine tünellerde değil, bir binanın ikinci katında bir ailenin yanında tutulmuş bugüne kadar. Yani İsrail tarafı rehinelerin hep tünellerde tutulduğunu ve çok kötü koşullarda tutulduğunu söylüyordu. Onların bu söyleminin böyle olmadığını kendileri açıklamış oldu böylelikle. Bir de rehinelerin sağlık durumlarının çok iyi olduğunu söylediler ki daha önce sağlık durumlarından en dişe ettiklerini ve hatta hayatlarını kaybetmiş olabileceğini dahi söylemişlerdi. Bu söylem de böylelikle boşa çıkmış oldu.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*