İsrail soykırımla yargılanacak


Üç ayı aşkın bir süredir İsrail’in saldırıları sonucu Gazze’de binlerce sivil hayatını kaybetti. İsrail’in işlediği suçlar üzerine Güney Afrika harekete geçti ve ‘İsrail soykırım yapıyor’ iddiasıyla adalet divanına başvurdu.

Uluslararası Adalet Divanı, Güney Afrika’nın başvurusunu kabul etti. Mahkeme, İsrail’in dosyanın reddi talebini ise reddetti.

Doç. Dr. Hakkı Hakan Erkiner, “En önemli mesele şuydu; İsrail hem bu ihlallerde bulunuyordu, bu suçları işliyordu. Hem de kendisini dünyaya insanlığa dünya kamuoyuna haklıymış gibi sunuyordu. İsrail’in yargılanmayı kabul etmeden, divanın yargılama yapabileceği tek konu soykırımdır. Güney Afrika cumhuriyeti bu yegâne imkanı kullandı” dedi.

İsrail hakkında 15’e 2 oyla ihtiyati tedbir kararı verildi. Karar kamuya açık bir oturumda Divan Başkanı Yargıç Joan Donoghue tarafından okundu. Böylece İsrail’in soykırım suçuyla yargılanmanın önü açılmış oldu.

BU KARAR İSRAİL’İN SALDIRILARINI DURDURUR MU? BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTE NE OLACAK?

Erkiner, “İlk günden itibaren ateşkes kararını vermesi gereken Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyiydi. Bugün divan iki-üç şeye karar veremezdi. Bir soykırım var ya da yok diyemezdi. Önleyici tedbir bakımından divan telaffuz etmesi gereken cümleyi telaffuz etti. Durumun daha vahim olmaması için İsrail’in askeri operasyonlarını ilerletmemesi lazım dedi” ifadelerini kullandı.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*