İsrail’de ateşkes için çatlak sesler


Ateşkes kararı, İsrail ve Hamas tarafından onaylandı, hazırlıklar başladı. İsrailli milletvekillerinin oluşturduğu Savaş Kabinesi, ateşkese onay verse de aşırı sağcı ve muhafazakar milletvekilleri arasında hala çatlak sesler var. Kabine oylamasında da onların rahatsız halleri görülüyor.

Bunlardan en çok tepki gösteren de kabine oylamasında en önde oturan İçişleri Bakanı aşırı sağcı Itamar Ben Gvir. Hükümet içinde esir takası konusunda fikir ayrılıkları bulunduğunu belirten İsrailli Bakan, “Rahatsızım çünkü bir kez daha bölündük, bir kez daha bize gerçekler söylenmedi ve bir kez daha kenara itiliyoruz.” dedi.

İsrailde ateşkes için çatlak sesler

Gvir, anlaşmadaki esirlerin sayısına da tepki gösterdi. “Başta 80 kişiyi kapsayan bir anlaşmadan bahsettiler, önce bu rakamı 70’e düşürdüler şimdi de 50 kişiye. Gıda ve yakıt girişine de izin vermeyeceklerini söylediler, şimdi de bunu da kabul ediyorlar” sözleriyle eleştirdi. Ben Gvir, anlaşmanın İsrail’e felaket getirebileceğini kaydetti.

Öte yandan İsrail’de ateşkesin uzun sürmesine hükümetin de yakın olmadığı iddia ediliyor. Gözler bu kez Gazze’nin güneyine çevrildi. İsrail devlet televizyonu, İsrail ordusunun, rehine anlaşmasını Gazze’nin güneyine saldırı hazırlığı için kabul ettiğini belirtti. İsrail televizyonu Kan’da da geçici ateşkes günlerinin ordu güçlerini yeniden organize etmek için kullanılabileceği ifade edildi.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*