İsrail’den gözaltındaki Filistinlilere zülüm


Günler, haftalar sonra İsrail hapishanesinden kurtulan Filistinliler, İsrail ordusu tarafından maruz kaldıkları şiddeti ve orada yaşadıklarını anlattı.

“Gece 02.00’den gün doğumuna kadar etrafta dolaştılar, sonra birdenbire yanımızdan ayrılıp yürümeye devam etmemizi söylediler. Bizi Kerem Şalom Kavşağı’nda bıraktılar. Bize yürümeye devam etmemizi söylediler ve biz de Kerem Şalom’dan Birleşmiş Milletler’e ulaşana kadar yürümeye devam ettik. Orada tıbbi yardım sağladılar ve bizi buraya getirdiler.”

İsrailden gözaltındaki Filistinlilere zülüm

El Neccar Hastanesi’nde tedavilerine başlanan Filistinlilerin, ellerinde ve bacaklarındaki yaralanmalar, orada yaşadıkları şiddeti gözler önünü seriyor.

“Bizi konteynerlere koyup sınır bölgesine götürdüler, dondurucu soğuk bir yerdi. Üzerimize su döktüler, bizi soğuktan ürperten dondurucu soğuk su. Sonra bizi zindanlara götürüp işkence yaptılar, dövdüler. Konuşmamız yasaklandı. Sürekli gözlerimiz bağlı ve kelepçeliydik. Ellerimizi arkadan değil önden kelepçelediler. Açtık. Ekmek pişirdiler ama bize vermediler, açlıktan ölüyorduk. Kadınları erkeklerden ayırdılar ve bizi de bölgede konuşlandırdıkları bir eve hapsettiler. Orada oturuyorlardı. Biz orada tam iki gün, arkamızdan kelepçeli, suya, yemeğe, banyoya ulaşamadan kaldık. Yaşadığımız tek şey sürekli ve acımasız dayaklardı. Yaralandığımı söylediğimde beni acımasızca dövmeye devam ettiler.”

İsrailden gözaltındaki Filistinlilere zülüm

Serbest bırakılan Filistinlilerin aklı ise içeride kalanlarda kaldı. Çünkü onlar, orada yaşananların birinci şahidiydi. “Hapishaneler hâlâ dolu. Gördüklerimizden dolayı, tahliyelerini talep ediyoruz. Allah’a hamdolsun, her halükârda Allah’a şükrediyoruz.”Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*