İsrailli danışmandan gazetecilerin öldürülmesiyle ilgili itiraf gibi sözler


GAZETECİLERİN GELİŞİGÜZEL ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ KABUL ETTİ

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun kıdemli danışmanı Mark Regev, katıldığı İngiliz televizyonundaki röportajda çok tartışılacak bir açıklamaya imza attı. Regev, Gazze Şeridi’nde hayatını kaybeden gazetecilerin çokluğu sorulduğunda Hamas’ın 7 Ekim saldırılarında gazetecileri de öldürdüğünü ve bunu sadece İsrailli oldukları için yaptıklarını belirtti. Ancak Başbakanlık Kıdemli Danışmanı, İsrail’in de Gazze öldürülen gazetecileri Filistinli oldukları için öldürüldüğünü kabul etmiş olduğunun farkına varmadı.

“Bu savaşın ilk günü 7 Ekim’de Hamas terör ordusuyla ülkemizi işgal ettiğinde ve gelişigüzel insanları öldürdüğünde, gazetecileri öldürdüler. Şimdi onları gazeteci olduğu için mi öldürdüler? Onları gazeteci oldukları için öldürmediler, İsrailli oldukları için onları öldürdüler.”

İsrailli danışmandan gazetecilerin öldürülmesiyle ilgili itiraf gibi sözler

Mark Regev İsrail’in sivilleri hedef almadığını bir kez daha iddia ederken, sivil ölümleri ilgili yaptığı açıklama da yine çok konuşulacak bir ifade kullandı. “Bütün savaşlarda siviller böyle krizler yaşadı. Bugüne kadar kimsenin sorumlu tutulmadığı bir standarttan İsrail’i mi sorumlu tutuyorsunuz?” şeklinde cevap verdi.

İSRAİLLİ DANIŞMANA SAYILARLA YANIT

Kanalın sunucusu ise Gazze’de kısa bir süre zarfında ne kadar çok gazetecinin öldürüldüğünü, Netanyahu’nun danışmanına bu sayılarla hatırlattı.

“İsrail’in Gazze’ye yönelik 3 aylık savaşında öldürülen gazeteciler, tüm 2. Dünya Savaşı veya Vietnam Savaşı’ndan daha fazla. İşgalin olduğu 2022 yılında Ukrayna’da 15 gazeteci ve medya çalışanı öldürüldü. Ve 2022’nın tümünde 100’den fazlası öldürüldü. Yani gazeteciler bütün bunların sadece küçük bir parçası. Ancak bu, İsrail’in Gazze’deki sivil nüfusa karşı eylemlerinin ne kadar şiddetli ve derin olduğunun bir işareti oluyor.”

İsrailli danışmandan gazetecilerin öldürülmesiyle ilgili itiraf gibi sözlerSource link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*