İsrailli gazeteci Gideon Levy CNN’e konuştu


“Bakın biz bu röportajı bitirdiğimizde Gazze’de bir bebek daha öldürülmüş olacak. Programınızı bitirdiğinizde Gazze’de iki kadın daha öldürülmüş olacak. Bu ne kadar sürebilir? İsrail’in bu savaş için hakkı vardı. Ancak sınırlar olmalı ve biz bu sınırları çok uzun zaman önce aştık. Ama sorularını yanıtlamadan önce, nereye ulaşmayı hedefliyoruz, İsrail’in güvenliği açısından ne daha iyi olur sorusunun cevabını veririm. Gazze’de 20 bin Filistinli daha öldürülürse, yarım milyon insan daha evini kaybederse bunun İsrail’in güvenliğine katkısı ne olur? İsrail’in ilan ettiği hedeflerin ulaşılamaz veya en azından kısmen ulaşılamaz olduğunu anlamamız gerekiyor. Ve artık yeni bir gerçeklik yaratmaya odaklanmalıyız, öldürmek amacıyla öldürmemeliyiz.”

Netanyahu yönetimine sert eleştirileriyle bilinen deneyimli İsrailli gazeteci Gideon Levy, CNN International’a konuştu. Gazze’de yaşananları dünyada tek görmezden gelenin İsrail medyası olduğunu söyledi.

İsrailli gazeteci Gideon Levy CNNe konuştu

“Öncelikle herkes konuşarak görevini yapıyor. Amerikalılar, İsrailliler ellerinden geleni yapıyorlar. Amerikalılar nazikçe İsrail’den sivilleri öldürmekten kaçınmasını istiyor. Ama sonuç çok açık. Bu bir kan gölü ve bunu görmezden gelemezsiniz. Bunu görmezden tek gelen İsrail medyasıdır. Bu arada, izin verirseniz onlar hakkında da bir açıklama yapayım çünkü şu anda dünyada Gazze’de olup bitenlerden hiçbir şekilde haberdar olmayan tek halk İsrailliler. Rus televizyonunun Ukrayna’daki savaşı haber yapmasına hep gülüyorduk. Bizimki çok daha kötü çünkü burada gönüllü olarak yapılıyor, kimse bize Gazze’nin çektiği acıyı ve cezayı göstermememizi ve İsraillilerin buna maruz kalmamasını dayatmıyor.”

Haaretz gazetesi köşe yazarı Gideon Levy, İsrail’in şiddeti hep öncelikli olarak seçtiğini belirtti.

“Bu bir soru bile değil, bence soru, gerçek nedir? Şu ana kadar İsrail neredeyse tek bir rehineyi zorla serbest bırakmadı, serbest bırakılan tüm rehineler müzakerelerle serbest bırakıldı. Ama İsrail her zaman şiddet yolunu birinci öncelik olarak seçiyor. Bu arada sadece rehineleri serbest bırakmak için değil, aynı zamanda Gazze sorununu çözmek için, aynı zamanda Filistin sorununu çözmek için de. Her zaman, öncelikle şiddeti deneyelim, sonra başarısız olursa başka bir şey düşünelim diyor. Neden bu korkunç savaştan sonra, neden hiç denemediğimiz başka bir yolu sonsuza dek denemeyelim? Neden şimdi diplomasiye başlamıyorsunuz, neden birinci öncelik olarak konuşmaya, son öncelik olarak da ateş etmeye başlamıyorsunuz? Ancak İsrail şu anda bunun çok uzağında. İsrail bu savaşı destekliyor, adeta duvardan duvara İsrail kamuoyu bu savaşı destekliyor ve bitmesini istemiyor. Ve bu beni endişelendiriyor. Bir İsrailli olarak bu beni kişisel olarak çok üzüyor.”

İsrailli gazeteci Gideon Levy CNNe konuştu

İşgal ve ırk ayrımcılığının İsrail yönetimini tanımlayan kelimeler olduğunu söyleyen Levy, İsrail kamuoyunun Gazze’deki insanlık dışı durumu merak bile etmediğini söyledi.

“Ancak günün sonunda işgal, İsrail’i her şeyden daha fazla tanımlıyor. Irk ayrımcılığı İsrail rejimini her şeyden daha fazla tanımlıyor ve bu körlüğe devam edemeyiz. İsrailliler kendilerinden oldukça memnun ve mutlu yaşıyorlar ki bu da savaş zamanlarında genellikle iyi değil. Ve evlerimizden yarım saat uzakta, daha bu korkunç savaştan önce bile, bir gün sona ermesi gereken insanlık dışı bir gerçeklik var, merak bile etmiyorlar. Ve bu körlüğe devam ettiğimiz sürece biz İsrailliler hiçbir zaman iyi bir yere varamayacağız.”Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*