İsveçin NATO üyeliği protokolü!


İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanmasına ilişkin düzenleme, Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda 26 Aralık Salı günü görüşülmek üzere gündeme alındı.

Saat 15.00’te toplanacak olan komisyon; toplantıda, uluslararası anlaşmaların uygun bulunmasına dair 10 kanun teklifini ele alacak.

Gündemin 10. sırasında ise İsveç’in NATO’ya katılım protokolünün onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun teklifi değerlendirilecek.

Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş’un imzasıyla teklif haline getirilen protokol, 25 Ekim’de Meclis Dışişleri Komisyonu’na havale edilmişti. İsveç’in NATO üyeliği konusu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki son görüşmede de gündeme gelmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden’ın kendisine ‘F-16 modernizasyonuna ilişkin onay süreci ile İsveç üyeliği sürecini eş zamanlı yürütmeyi’ teklif ettiğini aktarmıştı.

Üyeliğin onaylanması için düzenlemenin komisyonda kabulünden sonra Genel Kurul’da oylanması şartı bulunuyor. Oylamaya katılanların ise yarıdan bir fazlasının oyu aranıyor.

16 Kasım’da Meclis Dışişleri Komisyonu’nda görüşmelerine başlanan teklifin müzakereleri için ileri bir tarihte toplanma kararı alınmıştı.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*