Japonya’daki depremde hiç ev yıkılmayan kasabanın sırrı ne?


Japonya’da 7.6 büyüklüğündeki deprem, bir yarımadayı yerinden oynattı. Buna karşın depremin merkez üssüne sadece birkaç kilometre uzaklıktaki bir balıkçı köyü tamamen ayakta kalmayı başardı.

Japonyadaki depremde hiç ev yıkılmayan kasabanın sırrı ne

Aksaki köyünün sakinleri, bu küçücük ve geleneksel tahta evlerin sırrını anlattı. Buna göre en büyük sır sağlam ve yoğun kolonlar. “Çok cesaretlendim, çünkü köy hala ayaktaydı. Bir tsunaminin de köyü vurduğunun farkındaydım. Ancak hasar o kadar ciddi değildi ve hiçbir ev yıkılmamıştı. Bu köyü seviyorum o yüzden görüntüyü korumak istiyorum. Ev çok dar bir arazide duruyor ve binanın birçok sütunu olan birçok küçük odası var. Ana faktör bu olabilir. En kötü sarsıntı köyün hemen yakınındaydı. Buna rağmen bazı hasarlarımız var ama hiçbir ev yıkılmadı. Evler birbirine yakın inşa edilmiş, diğer ilçelerden daha fazla. Geleneksel olarak sahilde ön cam olarak bir kulübe vardır ve arkasında dar bir ana ev vardır.”

Japonyadaki depremde hiç ev yıkılmayan kasabanın sırrı ne

Depremlerin ardından çevre kentler boşaltılmaya devam ediyor. Şimdiye kadar 2 bin kişi tahliye edildi. Tahliye ve arama kurtarma çalışmalarında 6 bin asker görev yapıyor.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*