Kudüs’ün kapalı kutusu! CNN TÜRK ekipleri Yahudi mahallesine girdi


Ekibimizin izlenimleri şöyle:

İSRAİL POLİSİ BU YAHUDİ MAHALLESİNE GİREMİYOR

Burası Kudüs’ün kapalı kutusu. Yahudilerin yaşadığı mahalle. Zaman zaman polis bile bu mahalleye giriş yapamıyor. Biz de CNN TÜRK ekibi olarak bu mahalleye girdik ve savaşı bir de Yahudilere sorduk.

Kudüsün kapalı kutusu CNN TÜRK ekipleri Yahudi mahallesine girdi

Mahalleye arabamızla ilk giriş yaptığımız an meraklı gözler direkt üzerimize çevriliyor. Kafamızı nereye çevirirsek çevirelim duvarlardaki afişler dikkatimizi çekiyor. Afişlerde kıyafet kuralı ve teknolojiye dair uyarılar yer alıyor. Bazen ise mahalleye dair duyurular bu duvarlardan yapılıyor.

Kudüsün kapalı kutusu CNN TÜRK ekipleri Yahudi mahallesine girdi

ULTRA ORTODOKS YAHUDİLER NETANYAHU’YA ATEŞ PÜSKÜRDÜ

CNN TÜRK ekibi olarak Haredi Yahudilerine mikrofon uzattık. İsrail hükümetine karşı adeta ateş püskürdüler.

“ÖZGÜR FİLİSTİN’İ DESTEKLİYORUZ”

“Kudüslüyüm, Mea Shearim mahallesindeyim. Siyonist değilim. Siyonistlere karşıyız. Hem Yahudi hem de Müslüman inancına göre Kan dökülmesi yasaktır. Böyle bir şeyi kabul etmiyoruz. Bu savaş başladıktan sonra daha çok baskın yapılıyor bize. Daha çok rahatsız ediliyoruz. Çünkü biz Siyonistlere karşıyız. Geliyorlar bazen tutukluyorlar. Hatta benim bir akrabamı sinagogdan aldılar. Hapishanede işkence ettiler. İsrail bayrağını zorla öptürmeye çalıştılar. Bu mahalleye polis giremiyor. Sürekli gerginlik yaşanıyor. Biz özgür Filistin’in yanında olduğumuz için İsrail polisi bize zulmediyor.”

Kudüsün kapalı kutusu CNN TÜRK ekipleri Yahudi mahallesine girdi

Siyonizm’i, İsrail’i ve Netanyahu’yu bütünüyle reddediyorlar. Filistin davasına destek veren ultra-Ortodoks Yahudiler, bölgede hep birlikte huzur içinde yaşamaktan yanalar.

“SİYONİSTLERİN DÜŞÜNDÜĞÜ GİBİ BİR DEVLET OLMAYACAK”

“Biz Siyonist değiliz. İnanıyoruz ki burada Araplarla, Müslümanlarla, Filistinlilerle kardeş içinde yaşamalıyız. Siyonistlerin düşündüğü gibi bir devlet olmayacak.

İSRAİL POLİSİNİ MAHALLEDE GÖRMEK İSTEMİYORLAR

7 Ekim’den bu yana İsrail polisinin baskısı altındalar. Filistinlilerin yanında olduklarını yüksek sesle belirttikleri için gerginlik yaşıyorlar. Ancak İsrail polisi mahallenin kapısından dönmek zorunda kalıyor. Çünkü tansiyon sürekli yükseliyor.

Kudüsün kapalı kutusu CNN TÜRK ekipleri Yahudi mahallesine girdi

“İSRAİL HÜKÜMETİ İŞGALDEN ÖNCE GELDİĞİ YERE GERİ DÖNSÜN”

“İsrail’den önce biz Araplarla zaten burada beraber yaşıyorduk. Siyonistler geldiler ve huzurumuzu bozdular, savaş çıkardılar. İsrail hükümetine tavsiyemiz işgalden önce geldiğiniz yere geri dönün.”

Kudüsün kapalı kutusu CNN TÜRK ekipleri Yahudi mahallesine girdi

Kudüs’te bulunan Mea Shearim mahallesindeki duvarda, zaman zaman Filistin bayraklarını da görmek mümkün.

Kudüsün kapalı kutusu CNN TÜRK ekipleri Yahudi mahallesine girdi

Kudüs’te yaşadıkları sorunları Cumhurbaşkanı Erdoğan’a anlattıklarını belirten Ortodoks Yahudileri, savaşın bir an önce son bulmasını istiyor.

“SIKINTILARIMIZI ERDOĞAN’A ANLATTIK”

“İngiltere’de ve Türkiye’de sayın Erdoğan’la buluştuk. Yaşanan zulmü anlattık. ‘Biz Siyonist değil, Yahudiyiz’ dedik. ‘Siyonistler bizim ismimizi kullanıyor’ dedik. Türkiye’de Yahudi halkları huzur içinde yaşadı ve Türkiye onları koruyor. Biz gerçek Yahudileri temsil ediyoruz. Herkes zannediyor ki bütün Yahudiler Siyonist. Biz bunun böyle olmadığını Sayın Erdoğan’a anlattık.”

Kudüsün kapalı kutusu CNN TÜRK ekipleri Yahudi mahallesine girdiSource link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*