Kuran-ı Kerim yakma provokasyonu! Polis eyleme müdahale eden göstericileri darp etti


Hollanda’da aşırı sağcı ırkçı PEGIDA, polis gözetiminde Kuran-ı Kerim yakma eylemi yapacaktı. Bir grup ırkçı partinin Arnhem kentinde belediyeden izinli yaptığı etkinliğe müdahale etti. Polisle Kuran-ı Kerim’in yakılmasına karşı çıkan grup arasında arbede çıktı. Polis, müdahale etmek isteyenleri yere yatırıp gözaltına alırken bir kişi polisten kurtulmayı başardı. Grup üyeleri ile polis arasında çıkan arbede nedeniyle PEGIDA’nın gösterisinin sona erdirildiği kaydedildi.

Kuran-ı Kerim yakma provokasyonu Polis eyleme müdahale eden göstericileri darp etti

Fas kökenli Arnhem Belediye Başkanı Ahmed Marcouch, yaptığı açıklamada Hollanda’da kutsal bir kitabın yakılmasının yasak olmadığını aktardı. Marcouch, böyle bir eylemin insanları etkilemesinin anlaşılabileceğini belirterek şiddete başvurulmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Kuran-ı Kerim yakma provokasyonu Polis eyleme müdahale eden göstericileri darp etti

Öte yandan Hollandalı Müslümanların çoğunluğunu oluşturduğu Denk partililer de yanıt verdi. Denk Partisi Belediye Meclis Üyesi Yıldırım Usta, “Fikir özgürlüğü bahanesi altında yapılan bu açıkça nefret suçu görmezden gelindi. Polisin köpeklerle Müslüman göstericilere karşı tutumu, sadece gerilimi tırmandırmaktan öte bir işe yaramadı” ifadeleri yer aldı.

Kuran-ı Kerim yakma provokasyonu Polis eyleme müdahale eden göstericileri darp etti

Irkçı PEGIDA lideri Edwin Wagensveld’in Hollanda’da birçok gösterisi engellenmişti. 22 Ekim 2022’de Rotterdam’da Kur’an-ı Kerim yakmayı planlayan eylem, Wagensveld’in gözaltına alınmasıyla başlamadan bitmişti.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*