Mısır’dan üç aşamalı ateşkes teklifi


Gazze’de yeniden ateşkes ilan edilecek mi? Bu sorunun yanıtı hala belli değil ama İsrail’in saldırılarının durması için uluslararası girişimler sürüyor.

Mısır’ın, Gazze’de “üç aşamalı ateşkes” ve kademeli olarak tüm esirlerin serbest bırakılmasını içeren bir teklifte bulunduğu iddia edildi.

Mısırdan üç aşamalı ateşkes teklifi

The Times of Israel gazetesinin Suudi Eş-Şark internet sitesine dayandırdığı haberinde, geçen hafta Kahire’de Mısır ile Hamas’ın görüşmelerine katılan bir kaynağa atıfta bulunuldu.

Mısır’ın teklifine göre ilk aşamada 3 veya 4 haftaya kadar uzatılabilecek şekilde 2 haftalık ateşkesin öngörülüyor. Bu aşamada kadınlar, çocuklar, yaşlı erkekler ve hastalar olmak üzere 40 İsrailli esirin serbest bırakılmasının planlanıyor.

Buna karşılık İsrail’in aynı kategoriden alıkoyduğu 120 Filistinliyi serbest bırakması, söz konusu süre boyunca “ateşkes sağlanması” ve “İsrail tanklarının Gazze’den çekilerek insani yardımların bölgeye ulaştırılması” hedefleniyor.

Mısırdan üç aşamalı ateşkes teklifi

İkinci aşamada, Filistinli gruplar arasında görüşmeler sağlanarak, “Batı Şeria ve Gazze’de teknokratik bir hükümetin kurulmasının” ele alınacağı öne sürüldü.

Üçüncü ve son aşamaysa “kapsamlı bir ateşkesin” sağlanmasının ardından, Gazze’deki İsrailli esirlerin tamamının salıverilmesi, buna karşılık sayısı daha sonra belirlenecek şekilde Filistinli esirlerin de serbest bırakılmasını içeriyor.

Haberde, “Bu aşamada İsrail, güçlerini Gazze Şeridi’nden çekecek ve bölgenin kuzeyinde yerlerinden edilmiş Gazzelilerin evlerine dönmelerine izin verecek” ifadelerine yer verildi.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*