MİT’in istihbarat diplomasisi Amerikan basınında


ABD merkezli medya kuruluşu Wall Street Journal, Türkiye’nin uluslararası arenada dikkat çekici bir yeni rolü olduğunu aktardı.

“Gözden Uzak Bir Pist, Bir Türk Ajan ve Sıfır Silah: Esir Takasının Yeni Dünyası” başlıklı makalede, Washington’ın rehineleri geri almak için Türkiye’ye başvurduğuna dikkat çekildi.

MİTin istihbarat diplomasisi Amerikan basınında

Haberde Türkiye’nin, Ukrayna-Rusya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte rehine pazarlıklarında önemli rol üstlendiği belirtildi. Bu kapsamda 27 Nisan 2022’de Ankara Esenboğa Havalimanı’nda ABD ile Rusya arasında gerçekleşen takasın detaylarına yer verildi. Türkiye’nin daha sonra Ukrayna ile Rusya arasında da bir rehine takası yaptığı hatırlatıldı.

WSJ, “her iki taraf da Türkiye’ye güvenebilecekleri konusunda hemfikirdi.” ifadelerini kullandı ve üst düzey bir Türk yetkilinin sözlerine yer verdi; “her şey güvenle ilgili. Bu bir istihbarat diplomasisi.”

MİTin istihbarat diplomasisi Amerikan basınında

Amerika’nın rehine krizleri ve diğer anlaşmazlıkların çözümünde Türkiye, Suudi Arabistan ya da BAE’ye bağımlı hale geldiğini öne süren WSJ, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ı ise ‘Türkiye diplomasisinin gizli eli olarak’ tanımladı.

Gazete haberinde, “Türkiye, esir takaslarına, barış görüşmelerine ve arka kapı müzakerelerine ev sahipliği yaparak diplomatik nüfuzunu artıran Ortadoğu’daki ara bulucuların merkezinde yer alıyor.” ifadesini kullandı.

MİTin istihbarat diplomasisi Amerikan basınında

MİT’in İsrail ile Hamas arasındaki esir takası pazarlıklarında da rol oynadığının altını çizdi. Bu kapsamda MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda Hamas temsilcilerinin yanı sıra Katar, Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail, ABD ve İngiltere’deki muhataplarıyla görüşmeler yapmıştı.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*