NATO Genel Sekreteri’nden Türkiye-İsveç mesajı


NATO’nun 75’inci yıl dönümüne giderken, Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda konuşan Genel Sekreter Jens Stoltenberg’in gündeminde İsveç’in NATO üyeliği vardı. Stoltenberg, “Türkiye’nin terörle mücadele konusunda meşru güvenlik kaygıları var” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin terörle mücadelede müttefikleriyle daha yakın çalışma isteğine destek çıktı.

NATO Genel Sekreterinden Türkiye-İsveç mesajı

“Bu toplantıda İsveç’in NATO’ya tam katılımını ummuştum. Bu olmadı. İyi haber şu ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan belgeleri onay için TBMM’ye sundu ve Parlamentonun tartışmalarını mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırmasını bekliyorum. Çünkü İsveç’in tam üye olması hepimiz için hem İsveç hem Türkiye hem de NATO için iyi olacak.”

Stoltenberg, Türkiye’nin defalarca kez terör saldırılarına maruz kaldığının altını çizdi. İsveç’in yapması gerekenlere sadık kaldığını ifade eden Stoltenberg, “terörle mücadelede yapılması gerekenleri artırma konusunda mutabık kaldık. İsveç bunu yerine getirdi.” dedi.

NATO Genel Sekreterinden Türkiye-İsveç mesajı

Stoltenberg, terör örgütü PKK ile mücadele konusunun da önemli olduğunun altını çizdi. “PKK ve terörist gruplarla mücadelede Türkiye ile daha yakın çalışıyorlar.” ifadelerini kullandı. “İsveç ve NATO müttefikleri de PKK’yı bir terör örgütü olarak görmektedir.” diye açıklayan Stoltenberg, Türkiye’ye düşenin artık bu anlaşmayı onaylamak olduğunu ifade etti.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*