Netanyahu iktidarını nasıl sürdürecek?


İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun siyasi kariyerinin sonuna yaklaştığına inanmak için pek çok neden var. Anketlerdeki rakamları dibe vurmuş durumda. Ülke tarihindeki en kötü güvenlik açığının mirasını taşıyor.

Gazze’de hedefleri gerçekçi olmayan bir savaşa başkanlık ediyor. Ve üç ayrı yolsuzluk davasında da sanık olmayı sürdürüyor.

Peki tüm bu şartlar altında İsrail Başbakanı iktidarını nasıl devam ettirecek?

Amerikan Foreign Policy dergisi, Netanyahu’nun hayatta kalma planını yazdı. ‘Netanyahu, iktidarı nasıl tutmayı planlıyor?’ sorusunu soran dergi, ‘Hamas saldırısı siyasi duruşunu yerle bir etti ama Bibi’nin bir hayatta kalma stratejisi var’ dedi.

Netanyahu iktidarını nasıl sürdürecek

Yazıda yaklaşık on yıl boyunca Netanyahu’nun danışmanı olarak çalışan siyasi yorumcu Aviv Bushinsky’nin şu sözlerine yer verildi; “Askeri harekatın iyi geçeceğini umuyor ve ülkeyi iyileştirecek en iyi şey olarak zamana güveniyor.”

“Savaş devam ederken bir lideri deviremezsiniz’ diyen FP, Kanal 12’nin kıdemli yorumcusu Amnon Abramovich’in hayatta kalma kaygılarının Netanyahu’yu savaşı stratejik olarak gerekli olanın ötesine uzatmaya sevk edebileceğini söylediğini aktardı.

Yazıda, ‘Netanyahu geçtiğimiz ay Ulusal Birlik Partisi’nden güçlü güvenlik referanslarına sahip iki muhalif figürü Benny Gantz ve Gadi Eisenkot’u savaş kabinesine çekerek hayatta kalmasını garantilemiş görünüyor” denildi.

Netanyahu iktidarını nasıl sürdürecek

İsrail basınına göre de Netanyahu, parti içinden kendisine darbe yapılmasından endişeli. İsrail’deki Ynet haber sitesine göre Netanyahu, nabız yoklaması için Meclis’teki Likud Partisi milletvekilleriyle görüştü. Likud Partisi’nden adı açıklanmayan bir yetkili, Netanyahu’nun kendisinin yerine başkasının geçeceğinin konuşulmasından endişe duyduğunu ve partide bu fikirde bir grup bulunmadığından emin olmak istediğini söyledi.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*