Önce müzakere sonra esirler! CNN TÜRK muhabiri tüm detayları anlattı…


İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde’nin bir sesli mesajı var.

‘MÜZAKERELER OLMADAN, ESİRLERİ GERİ ALAMAYACAKLAR’

Mesajında Ubeyde şöyle diyor; Gazze şeridindeki İsrail’le esirlere değinerek, İsraillilere Netanyahu, Galand ve savaş kabilesindeki diğerlerinin müzakereler olmadan, esirleri geri alamayacaklarını söylüyoruz. Son olarak zorla geri almaya çalıştıkları bir esirin öldürülmesi de bunu kanıtlıyor” dedi.

Ubeyde, ‘Son 10 günde Beyt Hanun’da Han Yunus’a kadar İsrail’e ait 180’den fazla askeri aracın kısmen ya da tamamen imha edildiğini’ belirtti ve ‘Bunlar düşman saflarında çok sayıda ölüm ve yaralanmaya yol açtı’ dedi.

Bu açıklama ile ‘İsrail müzakeresiz esirleri alamaz, zorla almaya da çalışmayın’ deniliyor.

BU NE DEMEK?

Aslında İsrail medyası özellikle son 3-4 gündür Gazze’nin kuzeyinde hakimiyet sağladığına, özellikle kontrolü ele geçirdiklerine dair bir paylaşım yapılıyor. Ben yayınlarda ısrarla şunu söylüyorum; Gazze’nin kuzeyi henüz teslim olmadı. Çünkü bizler Sderot mevkinde yayınlar yaptığımız zaman Gazze’nin kuzeyinin hala direndiğini görebiliyoruz.

Özellikle hava saldırıları son 23 gündür artmış durumda. Bunu şöyle yorumluyoruz; yani hava saldırısı arttıkça İzzeddin el-Kassam Tugayları’ndan da yani Gazze’nin kuzeyinden de direniş geliyor. Yani bir karşılık geliyor.

O yüzden Gazze’nin kuzeyi henüz teslim olmuş değil. Çünkü aslında bir yayında şunu ifade etmiştim, savaş güneye kadar kaydı doğru. Bizim şu an ilgimiz bir anda Han Yunus mevkinde ama Gazze’nin kuzeyinde henüz hiçbir şey bitmiş değil.

Yani o noktada özellikle sokak çatışmalarının arttığını ifade edelim. Bir yandan da sıcak çatışmalar yaşanıyor. Bu çatışmalarının da en büyük nedeni yani en temel İsrail ordusunun tünelleri araması.

Özellikle insansız hava araçları her saat başı Gazze’nin üzerinde uçmaya devam ediyor. İstihbarat toplamaya çalışıyor ve insansız hava araçları uçtuktan sonra bir anda İsrail uçaklarının, Gazze’nin üzerine bombalar yağdırdığına tanıklık ettik ve özellikle bugün de yine gün içerisinde yoğun bir hava saldırısı vardı.

Bir yandan da İzzeddin el-Kassam Tugayları da karşılık verdi. Demir kubbe tekrar devreye girerek o füzeleri etkisiz hale getirdi. Şimdi Hamas önce ‘müzakere’ sonra ‘esirler’ diyor. Bir yandan da ‘İsrail’in yaptığı propagandanın yanlış olduğunu’ söylüyor.

Yani ‘henüz bir zafer elde edilmiş değil’ diyor. Hamas, ‘İsrail için ve İsrail’in sadece sivilleri ve sivil altyapıyı hedef aldığını’ söylüyor. Bir yandan da ‘tünellere boşuna saldırmayın, bunun karşılığı daha farklı olacak’ diyor.

Hamas ve böyle kritik bir açıklama geldi. Bir yandan da İsrail’in bir açıklaması var. Çünkü özellikle bu noktada, Tel Aviv’de rehinelerin bulunması için, İsrail hükümetine yönelik çok ciddi bir baskı var.

Çünkü 138 rehineden bahsediyoruz ve tünellerde tutulduğu iddia ediliyor ve henüz o tünellerin yeri de tam anlamıyla tespit edilemediği, İsrail ordusu da işte o tünellerin yerini tespit etmek için yoğun bir çaba sarf ediyor. Tel Aviv’den de hükümete bir baskı var. Çünkü artık uzun bir süre oldu ve hala rehinelerin akıbeti bilinmiyor ve Hamas’ta bu konuya dair önce ‘müzakere’ ondan sonra ‘esir takası’ diyor.

Bizler de elbette Sderot Sınırı’ndan bu gelişmeleri takip ediyoruz. Bir yandan da elbette gözümüz kulağımız televizyon de oluyor. Çünkü orada da çok kritik görüşmeler oluyor.

Sabah saatlerinde Netanyahu tekrar bir toplantı yaptı ve toplantının ana başlığı rehine takası oldu.

Dün gece saatlerinde çok acil bir toplantı yapılmıştı ve ben o toplantı içinde şu bilgiye aktarmıştım; Toplantının ilk ve yegane sebebi rehinelerin yerinin tespit edilmesi ve bir an önce kurtarılması.

Fakat İsrail ordusunun yaptığı operasyonların sürekli başarısız olduğundan da bahsetmiştik ki, İzzeddin el-Kassam Tugayları’ndan da bu konuya dair net bir açıklama geldi.

Öncelikle evet, tutuklamalar var. Bu doğru. Hatta geride bıraktığımız günlerde hatırlarsanız sokağın ortasında kıyafetsiz bir şekilde oturtulan Filistinliler vardı. Bizler bunun akıbetini araştırmıştık ve aldığımız bilgileri de aslında paylaşmıştık. Bir kez daha altını çizelim.

İDDİA: FİZİKSEL YETERSİZLİĞİ OLANLARI İNFAZ EDİYORLAR

Mesela Filistinlilere evet topluyorlar, sokağa çıkartıyorlar. Kıyafetsiz bir şekilde ve kimini yanında götürüyorlar. Fiziksel yetersizliği olanları da iddiaya göre infaz ediyorlar. Elbette bu bildiğini dünden itibaren burada bulunan tüm basınla araştırmayı sürdürüyoruz.

İSRAİL, ESİR TAKASI İÇİN FİLİSTİNLİLERİ TOPLUYOR

Fakat şunu ifade edelim, İsrail Filistinlileri topluyor ve şöyle bir iddia var, esir takası olursa bunun için kullanmak istiyorlar ve bu Filistinlileri toplama noktalarına götürüyorlar ve bu sayı yüzleri geçmiş durumda ve bugün de gün içerisinde yine Batı Şeria’da İsrail ordusuna ait askerler birkaç evi bastığına dair duyumlar aldık. Henüz bu bilgiyi doğrultamadım ama bu bilgiyi de aldığımızı ifade edelim.

HAMAS: ZAFER AÇIKLAMALARI YALANDIR

Bugün akşam saatlerinde Netanyahu’nun bir açıklaması oldu. Öncelikle Hamas hatırlarsanız ‘İsrail’in yaptığı açıklamalar zafer açıklamaları yalandır’ dedi.

Netanyahu’da buna karşılıktan bir saat sonra bir açıklama yaptı. Bu bilgilerde Tel Aviv’den geldi. Hemen hızlıca okumak isterim.

NETANYAHU: KAHRAMAN ASKERLERİMİZE TESLİM OLUYORLAR

‘Son birkaç gün içerisinde onlarca Hamas teröristi kuvvetlerimize teslim oldu, silahlarını bırakıyor ve kahraman askerlerimize teslim oluyorlar’ açıklaması yaptı ve bu açıklamanın da sıcak ve yeni bir açıklama olduğunu ifade edelim.

 

İSRAİL ULUSAL RADYOSU ANALİZİ: TRAVMA SONRASI STRES BELİRTİLERİ

Bugün gün içerisinde İsrail Ulusal Radyosu bir analiz paylaştı ve ‘İsrailliler’in %34’ü 7 Ekim olayları nedeniyle travma sonrası stres belirtileri yaşıyor’ dedi. Yani açıkçası şimdi Gazze’de bunları konuşuyoruz ama Tel Aviv’de İsrail’de de durum biraz farklı boyutlara taşmış durumda. Biz dün Tel Aviv’deydik ve gösteriler de vardı. Onu da yayınlarımızda söylemiştik ve o gösteriler yüzlerce kişi vardı ve çok kalabalık değildi. Bazen çok kalabalık oluyor, bazen daha az kişi oluyor ama televizyon sokaklarına rehinelerin fotoğrafları asılmış durumda ve Netanyahu’ya karşı da gösteriler var. Bir yandan savaş karşıtı gösteriler var. Kısacası farklı farklı gruplar farklı konular için gösteriler yapmaya da devam ediyor.

 Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*