Rusya savaştıracak asker bulamıyor mu?


CNN TÜRK Moskova Temsilcisi Siyamend Kaçmaz detayları şu ifadelerle aktardı;

Bu yeni bir şey değil. Daha önce karara bağlanmış ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yeni imzaladığı bir kararname. Böyle bir şeyin olduğu daha önce ilan edilmişti. Hatta Ukrayna’yla çatışmadan önce böyle bir kural söz konusuydu. Ancak orada süreler farklıydı.

5 yıllık bir sözleşme ve en az 3 yıl hizmet söz konusuydu. Bu bir yıla indirilmiş oldu. Dolayısıyla bu yeni bir şey olmaktan ziyade daha önce planlanan bir kararnameni imzalanması şeklinde oldu.

Seferberlik çok konuşuluyor. Hani seferberliğe ihtiyaç var mı yok mu? Tartışmaları sürekli gündeme geliyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’da zaman zaman bu konuda açıklamalar yapmak zorunda kalıyorlar.

Her iki tarafta şunu net bir şekilde ifade etti. Biz seferberlik söz konusu değil. Böyle bir düşüncemiz yok. Ancak gönüllüler ve sözleşmelerle yola devam edeceğiz ve sözleşmeler de yeteri kadar hâl demişti.

Sergey Şoygu yıl sonunu değerlendirirken yaklaşık 490 bin sözleşmeli askerle yola devam ettiklerini belirtmişti ve hizmet ettiklerini ifade etmişti. Bunların içerisinde de çok sayıda yabancı olduğunu da dile getirmişti. Hatta yabancıların sayısının yediye kaplandığını da ifade etmişti. Şu an itibariyle bir seferberlik söz konusu değil ancak gönüller ve hizmet anlamında sözleşme yapan askerler şu an itibariyle alımları devam ediyor.

Ancak Şoygu, “Bizim toprağımıza yeni katılan bölgeler ve tabii kuzeyimizde NATO’ya katılacak ülkelerin de durumu göz önüne alındığı zaman normal asker sayısını arttırmamız gerekiyor” demişti.

Zaten Rusya Devlet Başkanı Putin bunun sayısını geçen yıl 1 milyon 350 bin civarına çıkarmıştı. Söylediğine göre önümüzdeki günlerde bu bir buçuk milyona kadar çıkarılabilir.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*