Rusyadan Türkiye bizi barıştırmıştı açıklaması Putin: Ukrayna ile anlaşmıştık


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in açıklamalarına ilişkin CNN TÜRK Moskova Temsilcisi Siyamend Kaçmaz detayları şu sözlerle aktardı:

“Aslında Rusya Devlet Başkanı’nın bu açıklamaları ilk değil. Daha önce de İstanbul’daki görüşmelerin aslında ne kadar sonuca yaklaştığını ifade etmişti. Çünkü bugüne kadar birçok görüşme yapıldı, hiçbirisi sonuç almadı. Rusya’nın masada olmadığı hiçbir görüşmenin sonuca varmayacağını zaten Rusya ifade ediyor. Bir tek İstanbul’daki o görüşmeleri ayrı tutuyor. Çünkü İstanbul’daki görüşmelerde kâğıt üzerinde ilk defa Ukrayna’nın taleplerini Rusya’ya aktardığını ifade etmişlerdi. Onunla ilgili dün Rusya Devlet Başkanı konuştu. ‘Hatta Ukrayna müzakere heyeti başkanının imzası da bulunuyordu o kâğıtta. Bizden bir sinyal talep ettiler, o sinyal de kuşattığımız Kiev ‘den geri çekilmemizdi. Hemen ertesi gün centilmenlik adına Kiev’den geri çekildik ancak onlar hemen sonrasında sanki hiçbir şey konuşulmamış gibi o anlaşmayı yırtıp çöpe attılar’ ifadelerini kullandı. Dinleselerdi aslında bir buçuk sene önce tamamen o anlaşmaya varılabilirdi dedi. Bugün anlaşmamaya varılamamasının asıl nedeninin Ukrayna Devlet Başkanı’nın müzakereleri yasaklayan kararı olduğunu ve şu anda yapılan görüşmelerin de bir nevi bu yasak kararının devamı olduğunu ifade etti. Aslında yapılan müzakerelerin bir nevi Rusya’dan baktığınızda sanki bir tiyatrodan ibaret olduğu ifade ediliyor. Çünkü Rusya’nın masada olmadığı hiçbir görüşmenin sonuca varmayacağı belirtiliyor.”

Kaçmaz’ın aktardığına göre bazı Rus uzmanlar, o dönem İstanbul’daki görüşmelerde sonuca varılmış olunsaydı bugün Rusya topraklarına katılan 4 bölge hala Ukrayna’nın bir parçası olarak kalmaya devam ederdi görüşünde. Bir diğer ifadeyle Rus uzmanlar, Ukrayna’nın o gün takındığı tutumun Ukrayna’ya zarar verdiğini dile getiriyor. 

Rusya’nın Kiev’den çekilmesinin ardından görüşmelerin sekteye uğramasına ilişkin Kaçmaz şunları söyledi:

“Ukrayna tarafından açıklama gelmişti. Dönemin İngiltere Başbakanı Johnson’ın kendilerine geldiğini, bu anlaşmayı yerine getirmemeleri konusunda kendilerini ikna ettiğini ifade etmişti. Rusya Devlet Başkanı da bunun bile başlı başına Ukrayna’nın bağımsız bir ülke olmadığının, kendi kararlarını vermediğinin bir göstergesi olduğunu ifade etti.”

 

 Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*