Savaş İsrail’in psikolojisini bozdu


İSRAİL’DE ANTİDEPRESAN KULLANIMI ARTTI

7 Ekim sonrası İsrail’de ruhsal sorunlar yaşayanların sayısı zirveyi gördü. Cephede savaşan askerler dahil olmak üzere on binlerce insanın psikolojisi çöktü. Psikoterapiye ihtiyaç duyanların sayısı 300 bine yaklaştı. Antidepresan ilaç kullanımında yüzde 50 artış yaşandı.

İSRAİL ASKERLERİNİN RUH SAĞLIĞI BOZULDU

Gazze’de bir askerin silah arkadaşlarına ateş açarak çok sayıda askeri yaralaması yetkilileri harekete geçirdi. Sahada olan askerlerin ruh sağlığının bozulması dikkatlerden kaçmadı. Bir grup hastane ve psikiyatri merkezinde olağanüstü hal ilan edildi. Özellikle sahada olan askerlerin yüzde 76’sı savaş şoku belirtileri yaşıyor.

Savaş şoku yaşayan İsraillilerde görülen en önemli belirtiler arasında şiddetli kalp çarpıntısı, artan terleme, kan basıncının ani yükselmesi, kontrol edilemeyen vücut titremesi, zihin karışıklığı ve konsantrasyon kaybı yer alıyor.

İSRAİLLİLERİN YÜZDE 65’İ SAVAŞIN BİTMESİNİ İSTİYOR

Rehine yakınları başta olmak üzere binlerce kişi savaşın bir an önce bitmesini istiyor. İsrail ulusal gazetesinin yaptığı ankete göre ise halkın yüzde 65’i Netanyahu’nun savaş politikasından şikayet ediyor.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*