‘Sinagog altındaki gizli tünel’ konusunun üstü neden kapatılmaya çalışıldı?


Brooklyn’de Ortodoks Yahudilere ait gizemli bir sinagog bulunduğu haberi, oldukça yankı uyandırdı. İhbar üzerine olay yerine gelen polisler tünellerin kapatılmasına zorluk çıkarıp arbede yaratan 10 kişiyi tutukladı. Sinagogu yöneten haham Yosef Braun yaşananları korkunç olarak nitelendirdi ve Ortodoks Yahudiliği için utanç olduğunu belirtti.

CNN Türk Washington temsilcisi Yunus Paksoy olaya dair gelişmeleri şöyle aktardı:

Bu Sinagog Brooklyn bölgesinde Yahudilerin bolca bulunduğu bir bölge. Kendinizi İsrail’de hissettiğiniz bir bölge. Burada geçtiğimiz ay komşular ilginç sesler duyuyor. Kazma sesleri, inşaat sesleri. Ve yetkililere haber veriyolar. Ve bu sinagogun altında tünel kazıldığı belirleniyor. Tabi bu yasal değil. Hiçbir izin almadan şehrin altına girmiş, yan sokağa ulacaşk kadar tünel kazmışsınız.

10 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Yahudi cemaati aşırılıkçı gençlerin yaptığı bir olay desteklemiyoruz dediler ancak bu birkaç gencin yapabileceği bir tünel değil. Polis buraya tüneli kapatmak için geliyor. Yan caddeye çıkan bir mazgal var. Bu çimento arabası ile gelince polis, hasidik yahudiler mukavemet gösteriyor, arbede çıkıyor. 10 kişi gözaltına alınıyor, 19 ile 22 arasında değişiyor yaşları.

ABD BASINI NEDEN KONUNUN ÜZERİNE GİTMEDİ?

Bizim anladığımız üstünü kapatmaya çalışıyorlar, 3-5 genç kazmış sözleri ile. Yahudilerin daha çok kullandığu argüman, sinagogu genişletmeye çalıştılar. Oraya gizli kişiler mi sokulmaya çalışıldı? Bir cami ya da diyanet altında bir tünel bulunsa, saldırıdan tutun terörizme her şey gündeme gelirdi. Üstü kapatılmaya çalışılıyor.

İçeride yatak, bebek pusetine kadar değişik eşyalar var. Koca koca medya kurumları kaynaklarını ayırıp bu konunun üstüne gitmedi.

 

 Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*