Son dakika… Biden İran’ı suçladı! Ürdün’de 3 ABD askeri öldürüldü


ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), Ürdün’de Suriye sınırına yakın bir bölgede bulunan üsse düzenlenen dron saldırısında 3 ABD askerinin hayatını kaybettiğini, 25 ABD askerinin de yaralandığını duyurdu.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına karşılık olarak Orta Doğu’daki ABD üslerine yönelik saldırılar sürüyor. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) tarafından yapılan açıklamada, Ürdün’de Suriye sınırına yakın bir bölgede bulunan üsse düzenlenen dron saldırısında 3 ABD askerinin hayatını kaybettiğini, 25 ABD askerinin de yaralandığı duyuruldu.

ABD basınında yer alan haberlerde, söz konusu üssün adının Tower 22 olduğu ve İsrail ile Filistin arasındaki çatışmaların başladığı 7 Ekim’den bu yana ilk kez Orta Doğu’da ABD askerlerinin öldürüldüğü ifade edildi.

Tower 22 ilk kez hedef alınırken, 7 Ekim’den bu yana Irak ve Suriye’de ABD askerlerinin bulunduğu üslere yönelik 158’den fazla saldırı düzenlendi.

Yunus Paksoy yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Son dakika haberiyle karşınızdayız. 3 ABD askeri öldürüldü en az 25 ABD askeri yaralandı. Bu saldırı Ürdün’de Suriye sınırında gerçekleşti. Bu özel haber CNN tarafından dünyaya duyuruldu. CENTCOM tarafından da teyit edildiği bildiriliyor. Bu çok ciddi bir haber.

ORTA DOĞUDA YENİ BİR KRİZ

Gazze savaşından bu yana birçok saldırı gerçekleşmişti.  3 ABD askerinin öldürülmesi kesinlikle orta doğuda yeni bir yaylım ateşi olmasına sebep olabilir. Orta doğuda yeniden kriz diyebiliriz. ABD’nin cevabı olacak mı, hangi sertlikle olacak? 158 saldırıdan bahsetmiştik. Özellikle ABD askerlerinin öldürülmesinden sonra CENTCOM’un tepkisi ne derecek olacak? Bu gerginliği daha da artıracak hamle. Orta doğuda yeni bir krizin başladığını gösteriyor.

BIDEN’DAN AÇIKLAMA

Biden’dan bir açıklama geldi. Bugün ABD’nin yüreği ağır. Dün gece Ürdün’ün kuzeydoğusunda konuşlanmış güçlerimize düzenlenen hava saldırısında 3 ABD askeri öldürüldü. Bunun Suriye ve Irak’ta faaliyet gösteren İran desteki radikal gruplar tarafından gerçekleştiğini biliyoruz dedi. Seçeceğimiz zamanda sorumlulardan hesap soracağız dedi. Çok ciddi bir baskı oluşturacak Biden’ın üstüne. Biden’a yönelik bir baskı vardı niye daha fazlasını yapmıyorsun diye. ABD birkaç hava saldırısı dışında karşılık vermemişti. Büyük ihtimal bir yakın zamanda ABD’den karşılık göreceğiz. Kendi seçeceğimiz zamanda ve şekilde demesi çok önemli.

HARRİS SALDIRIDA İRAN’I HEDEF GÖSTERDİ

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Ürdün’deki ABD üssüne düzenlenen saldırıda İran’ı hedef göstererek, “Ürdün’ün kuzeydoğusunda Suriye sınırı yakınlarında İran destekli militan grupların alçakça saldırısı sonucu hayatını kaybeden 3 ABD’li askerin yasını tutuyoruz” dedi.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Ürdün’ün kuzeydoğusunda Suriye sınırı yakınlarında Tower 22 adlı ABD üssüne düzenlenen saldırıyla ilgili İran’ı hedef gösterdi. Harris, “Ürdün’ün kuzeydoğusunda, Suriye sınırı yakınlarında İran destekli militan grupların alçakça saldırısı sonucu hayatını kaybeden 3 ABD’li askerin yasını tutuyoruz. Dualarımız onların sevdikleri ve yaralılarla birlikte” dedi.

Saldırıda ölen askerleri ABD Başkanı Biden gibi “vatansever” olarak nitelendiren Harris, “Tüm ulusumuz bu savaşçıları, hizmetlerini ve nihai fedakarlıklarını sonsuza kadar onurlandıracaktır. Başkan Biden’ın da açıkça ifade ettiği üzere terörizmle mücadeleye devam edeceğiz ve tüm sorumlulardan hesap soracağız” dedi.

 Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*