Soykırım suçu işleyen Netanyahu yeni savaşa mı hazırlanıyor?


Emekli Tuğgeneral Prof. Dr. Esat Arslan detayları şu ifadelerle aktardı;

Bölgesel bir savaşa doğru bir genel hareket tarzı var. İsrail öncelikle Gazze harekatını durdurmasa da bu Lahey Adalet Divanı’nda alınan kararlarla, harekatının Gazze üzerinde minimal seviyeye çekmek zorunda.

Bu bakımdan özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere’nin bu süre üzerinde hava harekatına odaklanmışken Lübnan’da yeni bir cephe açabilir. Bir kere bu açık olarak aşikar bir şekilde görülüyor. Mahkemenin doğrudan ateşkes çağrısında bulunmaması, kararın handikaplı bölümünü oluşturmasına rağmen bu bir nevi bir ateşkes kararı ancak bunu biraz azaltacağını söyleyebiliriz.

Şahsi görüşüm çok fazla durduramayacak falan değil. Kısıtlı seviyede indirmesi lazım. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri’nin yönetimi tarafından, Biden yönetimine baskı yapılacağı çok açık bir şekilde ortadadır.

Burada yeni bir cephe açmak suretiyle dünya kamuoyunun dikkatini özellikle Lübnan’a çevirme isteğini, özellikle Lübnan’a karşı kuzey cephesi de, tabur cephesinde şehir muharebesi ve gerçek mühimmatta bu savaş eğitimi hazırlıkları bunu zaten ortaya koymaktadır.

Burada sivil kayıpların önlenmesi yolunda mahkemenin açık bir şekilde ölçünün yani yaptığı kaynaklı bir şey ortaya koyamadılar ama bölgeye verilen hasarın bir an evvel kontrol edilmesine ilişkin kararı bence alçak, minimal seviyelere olmasa bile nokta operasyonlara Gazze’de devam edecek.

Ama Hizbullah üzerine gerçekten tabur, görev kuvvetinde bir meskun mahal muharebesi yapacak. Bunun ismi aslında cebri keşifdir. Yani bunun ismi bir başka ifade ile söylediniz; ‘tabur muharebe görev kuvveti’ yani 800 ila 1000 kişi arasında.

Ben özellikle İngiltere’nin kış birlik değerlendirmesinde, özellikle meskun mahallerde muharebenin özelliklerini bir kez daha hatırlayalım. Giremediklerini gördük. Yani bizim gözlerimizin önünde cereyan ettiğini gördük.

Şimdi birinci hareket görüş koşulları. Sınırlı bir hareket olacağını görüyoruz. Ama askerlerin ne kadar asabi olduklarını, özellikle tanklarla insanların üzerine ateş ettiklerini, Gazze’de bunların hepsini gördük. Topla insanların üzerine ateş ettiklerini gördük. 15 Temmuz’da da görüldü.

İkinci özellik, özellikle Hizbullah’ın caddeler boyunca ateş sahalarda, ateş ve gözetleme için örtü, gizlemeye sahip olduğunu biliyoruz.

2005 yılındaki yapılan muharebeden çok, bunlar hep Pirus zaferi olarak ifade ediyorum ama burada İsrail’in geri çekilmesi bunu çok açık bir şekilde ortaya koyuyor. Niye? İsrail tabur muharebe grubu şeklinde buraya girmesi, onun ne kadar endişeli olduğunun bir başka ifadesi.

Yani çok büyük bir şekilde buraya yüklenmeyeceğini, aynı zamanda Suriye ile Hava Kuvvetleri ile istedikleri yere vurabiliyor. Burada çok ilginç bir durum var. Rusya Federasyonu tarafından hava sahası kontrol ediliyor, istedikleri yere vuruyorlar.

Üçüncü özellik, burada muharebe edecek olan askerlerin keskin nişancılık konusunda özellikle desteksiz, gece görüş cihazlarına, gece atış tekniklerine yani gelişmiş teknikleri bilmesi lazım. Yani bunun yaklaşık 115 güne giren bir savaş içerisinde en azından kan gören bir ordu değil, kendilerine kan döken bir ordu olarak bunlara biraz alıştıklarını görüyorum. Son derece zor olduğunu ifade etmek istiyorum.

 

 Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*