Türkiye İsveçin NATO üyeliğine onay verdi! Bundan sonra hangi adımlar atılacak?


Uzman isim Gülru Gezer detayları şu ifadelerle aktardı;

Madrid Zirvesi, bir önceki NATO Devlet Hükümet Başkanları Zirvesi marjında bir üçlü mutabakat imzalandı ve Finlandiya’nın da üyeliği söz konusuydu. 3 ülke arasında terörle mücadele konusunda iş birliği, silah ambargolarının kaldırılması, bazı tutukluların iadesi meselesi gibi konularda iş birliği yapılması yönünde bir işte anlaşmaya varıldı.

Finlandiya ile aslında çok ciddi sıkıntılarımız yoktu. Finlandiya üye oldu. Geçen sene Vilnius Zirvesi’nde ise Türkiye ile İsveç arasında bir istişare mekanizması oluşturulması ve İsveç üye olduktan sonra da devam etmesi yönünde bir karar alındı. Bu arada İsveç anayasasını değiştirdi. Yeni bir ceza kanunu kabul etti. Birtakım adımlar attı.

Bizim istediğimiz seviyede mi? Henüz değil ama İsveçlilerin söylediği, yani biz bu kanunları geçirdik ve bunların uygulanması zaman alacaktır. Ama bu aralar biliyorsunuz protestolar azaldı. Provokatif eylemler azaldı. Biz ısrarla aslında İsveçlilere şunu söylüyorduk, yani bu PKK gibi terör örgütlerini barındırmak en başta size zarar. Çünkü bu örgütler aynı zamanda İsveç’te yaygın olan ve çok büyük bir sıkıntı haline gelen organize suç örgütleriyle beraber hareket ediyorlar.

Kendileri de bunu kabul ediyordu. Yani bu yönde adımlar atıyorlar. Geçtiğimiz günlerde hatta sizin Ankara temsilciniz bunu açıkladı. İsveç’in irtibat savcısının işte Türkiye’ye geldi. Bu yapılan ikili mutabakat çerçevesinde onun bilgisini verdi. Şubat ayında tekrar geleceğini söyledi. Yani bu bir süreç ama Türkiye’nin bunun takipçisi olması gerekiyor.

İsveç’te ben NATO’ya üye oluyorum. Türklerde bizim katılım protokolümüze yeşil ışık yaptı diye bir rehavete kapılmamalı. Çünkü neticede terörle mücadele bizim en hassasiyetle üzerinde durduğumuz konu.

İsveç 2019’da bize uyguladığı silah ambargosunu da kaldırmış oldu. Yani bizim beklentimiz yönünde birtakım adımlar atıldı ama atılması gereken adımlar var ve ilgili makamlarımız muhakkak bunun takipçisi olacaktır.

Dışişleri Komisyonu’ndaki oylama şeklinde tezahür ederse, rahatlıkla geçer demiştim. Nitekim öyle oldu. Ama sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan nihai olarak imzalayacak ve katılım protokolünün depozitör ülke olan Amerika Birleşik Devletleri’ne iletilmesi gerekecek. Ondan sonra biz de aslında bütün bu süreç tekemmül ettirilmiş olacak.

Bunu bekleyeceğiz. Sayın Cumhurbaşkanı nihai onayı ve katılım protokolün fiziki olarak Amerikalılara teslim edilmesini bekleyeceğiz. Ama tabii burada esas unsur Macaristan. Yani ben bizim için süreç bitti sayılır ama Macaristan için yeni başlıyor.

Macaristan Başbakanı Victor Orban, ‘son imzalayan biz olmayız, son onaylayan biz olmayız’ demişti’

Orban’ın İsveç başbakanına bir teklifi oldu ve ‘müzakerelerde bulunalım dedi. İsveçliler, ‘Bizim bir müzakere de bulunma gibi bir durumumuz yok. Beklentimiz onaylamanız yönünde’ şeklinde reddetti. Orban’ın başka birtakım istekleri var.

İsveç, Macaristan’a AB üyeliği konusunda çok sıkıştırıyor. Demokrasi, insan hakları gibi konularda sıkıştırıyor. Orban’da bu konularda bazı İsveç’ten tavizler istiyor veya daha yumuşak davranmasını istiyor.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*