Ukrayna Askeri İstihbarat Başkanının eşi zehirlendi: Ukrayna Rusya’yı suçladı


İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları nedeniyle arka planda kalan Ukrayna’dan dikkat çeken bir haber geldi.

Ukrayna medyasına göre, Ukrayna İstihbarat Şefi Korgeneral Kyrylo Budanov’un eşi Marianna Budanova ağır metallerle zehirlendi.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko’nun danışmanı olan Marianna Budanova, sağlık durumunun uzun süre bozulmasının ardından hastaneye kaldırıldı.

Ukrayna Askeri İstihbarat Başkanı’nın eşi zehirlendi: Ukrayna Rusyayı suçladı

Ukrayna Askeri İstihbarat Sözcüsü Andriy Yusov, müfettişlerin “ana hipotezinin” Rusya’nın zehirlenme girişiminde yer aldığı yönünde olduğunu söyledi.

“Hedef eşiydi” diyen Yusov, “Çünkü komutanlara doğrudan ulaşmak kesinlikle imkansız.” şeklinde konuştu. Yusov, saldırıda oldukça zehirli maddeler olan cıva ve arseniğin kullanıldığını kaydetti.

30 yaşındaki Budanova’nın ne zaman hastalandığı belli değil ancak Yusov, suikast girişiminin “zamana yayılmış olabileceğini” söyledi; “şu anda zamanlaması hakkında konuşamam” dedi.

Ukrayna Askeri İstihbarat Başkanı’nın eşi zehirlendi: Ukrayna Rusyayı suçladı

Askeri İstihbarat Sözcüsü, AFP’ye diğer çalışanlarda ağır metal izleri bulunduğunu doğruladı ancak kaç kişi olduğunu söylemeyi reddetti. Yusov’un iddialarına Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba’dan da yorum geldi. Kuleba da Rusya’nın olabileceğini ifade etti. “Bunun bir suikast olduğunu varsaymak mantıklı çünkü Rusya’nın daha önce Budanov’a suikast düzenlemeye çalıştığını biliyoruz. Ancak herhangi bir sonuca varmak için bilgiye erişimim yok. Bu yüzden bunu varsaymak mantıklı, ancak bu konuda kendi tam yargıma sahip olmak için daha fazla bilgiye ihtiyacım var.”

Ukrainska Pravda gazetesinin haberine göre kolluk kuvvetleri, zehrin yiyecek yoluyla verildiğine inanıyor.Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*