Zelenski ABD’den acil destek istedi


“Basın gitmeden önce bir şey söylemek istiyorum. Ukrayna için Savunma Bakanlığı’ndan 200 milyon dolarlık bir destek daha imzaladım. Bu destek hızlı bir şekilde gönderilecek.”

ABD Senatosu’nda İsrail ve Ukrayna’ya destek bütçesinin aynı anda oylanmasının ardından Ukrayna’ya beklenen desteğe onay çıkmadı.

Zelenski ABDden acil destek istedi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski bu desteğin sağlanması için Washington’u ziyaret etti.

Zelenski’nin basına kapalı görüşmede Amerikalı yetkililere “Destek gelmezse kaybedebiliriz. Biz kaybedersek Putin kazanır, bu da ABD için oldukça tehlikeli bir durum olabilir” dediği öğrenildi.

İkili görüşmede de “Ukrayna, topraklarından vazgeçmeli” diyen Cumhuriyetçilere seslendi. “Ukrayna topraklarından nasıl vazgeçebilir? Dürüst olmak gerekirse bu delilik. Orada insanlarımız var, ailelerimiz var, çocuklarımız var. İşkence görüyorlar, tecavüze uğruyorlar ve öldürülüyorlar. Ve topraklarımızdan vazgeçmeyi teklif eden sesler, halkımızdan vazgeçmeyi de teklif ediyorlar.”

Zelenski ABDden acil destek istedi

Biden ise bir kez daha Cumhuriyetçileri Ukrayna’ya yapılması planlanan yardımı onaylamaya çağırdı: “Kongre’nin, tatile girmeden önce, Putin’e verebilecekleri en büyük Noel hediyesini vermemesi, Ukrayna için ek fonu geçirmesi gerekiyor. Ve böylece, diktatörlerin neden oldukları hasarın, ölümlerin ve yıkımın bedelini ödeyeceklerini göreceğiz.”Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*