ABD bir uçan nesneyi daha düşürdü

[ad_1]

ABD bir uçan nesneyi daha düşürdü

ABD’li yetkililer, ABD ordusunun Kanada’ya yakın Indiana, Illinois, Wisconsin ve Michigan sınırlarındaki Huron Gölü üzerinde uçan bir cismi düşürdüğünü bildirdi.

Yetkili isimler cismi ordunun düşürdüğünü belirtirken ancak bunun düşürülen büyük beyaz Çin balonuna benzeyip benzemediğini söylemedi. Ancak Michican Temsilcisi Jack Bergman, “Büyük Göller Bölgesindeki operasyonlar konusunda Savunma Bakanlığı benimle iletişime geçti. ABD ordusu Huron Gölü üzerinde yeni bir cismi indirdi.” diye tweet attı.

Emekli Korgeneral Bergman, ABD halkının söz konusu yüksek irtifalı cisimler hakkındaki sorulara yanıt beklediğini belirtti.

Pentagon TSİ 01.50’de açıklama yaparak cismin düşürüldüğünü doğruladı.

Bir Pentagon Sözcüsü, cismin 20 bin fit irtifada uçtuğunu belirtti ve cismin ‘potansiyel gözetleme yetenekleri sebebiyle’ düşürüldüğünü söyledi. Karadaki herhangi bir şeye yönelik aktif bir askeri tehdit olarak değerlendirmediklerini aktaran Pentagon, “Ekibimiz daha fazlasını öğrenmek için çalışacak.” dedi.

ELON MUSK’TAN PAYLAŞIM

Tesla ve SpaceX’in kurucusu, Twitter’ın sahibi Elon Musk, tanımlanamayan cisimle ilgili paylaşımda bulundu.

Musk, “Endişelenmeyin, birkaç uzaylı arkadaşım uğradı” paylaşımını yaptı.

ABD’NİN DÜŞÜRDÜĞÜ UÇAN NESNELER

ABD Savunma Bakanlığı da, 3 Şubat’ta Çin’e ait olduğu iddia edilen yüksek irtifa istihbarat balonunun ABD ana kıtası üzerinde uçuş yaptığının ve Montana eyaletinde aralarında nükleer başlık ve uzun menzilli füze depolarının olduğu bazı hassas askeri tesislerin üzerinden geçtiğinin tespit edildiğini bildirmişti.

Balon, 4 Şubat’ta Başkan Biden’ın emriyle Atlantik Okyanusu üzerine çıktığında, ABD kara sularında Amerikan ordusuna ait savaş uçağı tarafından vurularak düşürülmüştü.

Beyaz Saray, 10 Şubat’ta Başkan Joe Biden’ın emriyle bir ABD savaş uçağının Alaska üzerinde küçük bir araba büyüklüğündeki ‘tanımlanamayan bir nesneyi’ düşürdüğünü duyurmuştu.

11 Şubat’ta ise Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ABD ile işbirliği içinde Kanada’nın Yukon bölgesi üzerinde cismi düşürdüklerini açıklamıştı.

Böylece ABD ordusu son 10 gün içinde bir Çin’e ait yüksek irtifa balonu ve 3 tanımlanmayan cisim olmak üzere 4 hava unsurunu düşürmüş oldu.

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *