Baktılar ki uçaklar düşüyor: İsrail’den acil F-35 önlemi

[ad_1]

Baktılar ki uçaklar düşüyor: İsrail'den acil F-35 önlemi

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), geçen hafta Teksas’ta ABD Hava Kuvvetlerine ait bir F-35B Lightning II’nin iniş girişimi sırasında düşmesiyle sonuçlanan olayın ardından F-35A savaş uçaklarından 11’ini yere indirmeye karar verdi.

Bir IDF sözcüsü medyaya , “Bulgulardan ve aktarılan bilgilerden, İsrail sisteminde tekrarlanan bir arıza olasılığını ortadan kaldırmak için bu uçakların özel bir denetime ihtiyaç duyduğu tespit edildi.” dedi.

Paris PKK’yla tanıştı

Paris PKK’yla tanıştı

IDF, ilk incelemenin ABD tarafından tedarik edilen uçağın Teksas kazasına yol açan benzer kusurlara sahip olabileceğini gösterdiğini söyledi. İsrail F-35’lerinde benzer bir sorunun olup olmadığı henüz netlik kazanmadığı için jetlerin yere indirilmesi kararı yine de tedbir amaçlı alındı.

ABD F-35B, geçen Perşembe günü Kuzey Teksas’taki bir hava üssüne dikey iniş prosedürü sırasında düştü ve pilotun jetten neredeyse pist seviyesinde fırlamasına neden oldu. İsrail F-35A’sı ise dikey iniş kabiliyetinden tamamen yoksun.

İsrail, F-35 uçuşlarını yalnızca bu yıl ikinci kez durdurdu. Temmuz ayında Tel Aviv, bir fırlatma koltuğu arızası keşfedildikten sonra jetleri bir süreliğine yere indirmişti. ABD, o sırada tüm F-35 filosunu yere indirdi.

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *