Kolombiya’da beş silahlı grup için haziran sonuna kadar ateşkes ilan edildi

[ad_1]

Kolombiya'da beş silahlı grup için haziran sonuna kadar ateşkes ilan edildi

Kolombiya’da 1985 ile 2018 arasında en az 450 bin kişinin ölümüne neden olan iç çatışmaların sonlanması silahlı gruplarla görüşmeler sürüyor.

Bu çatışmaları bitirme sözü vererek iktidara gelen Başkan Petro, Twitter’da ‘Bu cesur bir hareket’ diyerek ateşkes kararını duyurdu. Petro iletisinde, “İkili ateşkes, silahlı örgütlerin ve devletin uymasını zorunlu kılar. Ateşkesi kontrol için ulusal ve uluslararası bir doğrulama mekanizması olacaktır” ifadelerini kullandı.

Beş ayrı silahlı grubun ateşkes kapsamında bulunduğu belirtilirken, Ulusal Kurtuluş Ordusu ile devletle yapılan anlaşma sonrası fesih edilen Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri’nin de ateşkese dahil olduğu kaydedildi.

Dünya yeni yılı böyle karşıladı: Kutlamalara havai fişek gösterileri damga vurdu

Dünya yeni yılı böyle karşıladı: Kutlamalara havai fişek gösterileri damga vurdu

Euronews Türkçe’deki habere göre ateşkes şartlarının daha sonra yapılacak yeni bir açıklama ile duyurulacağı ve 30 Haziran’a kadar geçerli olacağı ancak uzatılabileceği belirtildi.

Kolombiya hükümeti ile başta Ulusal Kurtuluş Ordusu olmak üzere silahlı örgüt temsilcileri ile Venezuela’da yapılan silah bırakma görüşmelerinin ilk turu başarıyla sonuçlanmıştı

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *