Yılın en depresif günü: “Mavi Pazartesi” fikri nasıl ortaya çıktı?

[ad_1]

Yılın en depresif günü: "Mavi Pazartesi" fikri nasıl ortaya çıktı?

Mavi Pazartesi, ilk kez 2004’te psikolog ve motivasyon konuşmacısı Cliff Arnall tarafından ortaya atıldı. Ancak aslında bir reklam kampanyasının parçasıydı.

Daha sonradan kapanan Birleşik Krallık merkezli seyahat şirketi Sky Travel, Arnall’a başvurmuş ve yılın en iç karartıcı gününü belirlemesi için bir formül bulmasını istemişti.

Arnall’ın ortaya attığı Mavi Pazartesi, daha sonra şirketin reklam kampanyasının önemli bir parçası haline geldi.

Sky Travel reklamları, Mavi Pazartesi’nin yaratacağı depresyondan kaçınmak isteyenlere tatil rezervasyonu yapmalarını öneriyordu.

Arnall’ın hesaplamalar sonucunda formüle ettiğini söylediği Mavi Pazartesi, bilim insanları ve akademisyenler tarafından kesin bir dille reddediliyor.

 

“KIŞ HÜZNÜ PATOLOJİKLEŞTİRİLMEMELİ”

Mavi Pazartesi temelde Noel sonrası yaşanan duygusal durgunluk, maddi durumdaki olası sıkıntılar ve iddialı yeni yıl kararlarının hayata geçirilememesi sonucunda ortaya çıkan olumsuz hislerle ilişkilendiriliyor.

Birmingham Şehir Üniversitesi’nde sağlık psikolojisi alanında çalışan Prof. Dr. Craig Jackson, “Kış hüznü, Noel tatiline ve sona eren kutlamalara yönelik doğal bir tepki” diye konuştu:

Ancak bunlar normal duygular. Mavi Pazartesi gibi bir tür ‘akut depresyon’a işaret ederek bunları patolojik hale getirmek yanlış.

 

ANA AKIM MEDYANIN ROLÜ

Mavi Pazartesi yıllar içinde popüler kültürün önemli bir parçası haline gelirken şarkılara ve filmlere de konu oldu. Jackson ise fikrin bu denli popüler hale gelmesini medyaya bağlıyor.

Psikiyatrik durumlardan kaynaklanan ölüm oranlarının ve intihar teşebbüslerinin her yılın üçüncü haftasında herhangi bir artış göstermediğini kaydeden bilim insanı, şöyle ekliyor:

Pazartesinin diğer günlerden ve hatta yılın gerçekten en iç karartıcı gününden daha iç karartıcı olduğunu gösteren hiçbir güvenilir bilimsel kanıt yok.

Jackson’a göre Mavi Pazartesi fikrinin bu kadar geniş kesimlerce benimsenmesinin nedeni anaakım medya tarafından desteklenmesi.

“Bu tarihin diğerlerinden daha iç karartıcı görülmesinin tek nedeni, anaakım medyanın insanlara o günün Mavi Pazartesi olduğunu söylemesi” diyen akademisyen, sözlerini şöyle sürdürüyor:

Bu yüzden kendini gerçekleştiren bir kehanete dönüşüyor. İnsanların bunun bilimsel bir gerçek olmadığını bilmesi gerekiyor.

 

“KIŞ, DEPRESYONU TETİKLEYEBİLİR”

Öte yandan kış aylarının depresyon ve kaygı duygularını tetiklemede veya artırmada rol oynayabileceği bilim insanları arasında da kabul gören bir olgu.

Araştırmalar, halk arasında “kış depresyonu” diye adlandırılan mevsimsel duygudurum bozukluğun (MDB), insanların yüzde 1 ila 10’unu etkilediğini göstermişti.

Prof. Dr. Jackson, MDB’yi kısaca şöyle tanımlıyor:

MDB çoğunlukla kış aylarında ortaya çıkan, doğal gün ışığı eksikliği ve günlerin kısalmasının yanı sıra aktivitelerin ve boş zamanın azalması gibi sosyal nedenlerden kaynaklanan bir depresyon şekli.

Ancak uzmanlar, MDB hastalarıyla Mavi Pazartesi arasında herhangi bir ilişki bulunamadığını vurguluyor.

“Bir toplumu, hiç gereği yokken mutsuzluğa neredeyse mahkum olduğuna inandırmak için hileye başvurmak etik açıdan kesinlikle şüpheli” diyen Jackson, bununla ilgili riskleri şöyle açıklıyor:

Mavi Pazartesi kavramı, zihinsel sağlık sorunları ve intihar düşünceleriyle mücadele eden kişiler için yanıltıcı olabilir.

(Kaynak: Independent Türkçe)

[ad_2]

Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *